11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Potrzebny jest polski kapitał

Ocena: 0
239

Nie widzieć różnicy między jakością dzisiejszego wzrostu gospodarczego Polski a wcześniejszym okresem to jakby nie widzieć różnicy między pielgrzymką na Jasną Górę a marszami KOD-u – mówi Mateusz Morawiecki wicepremier, minister rozwoju i minister finansów

fot. Bartłomiej Kościński

Z wicepremierem Mateuszem Morawieckim rozmawiają ks. Henryk Zieliński i Piotr Kościński

 

Panie Premierze, lubi pan Żeromskiego?

Bardzo lubię. Jego podejście do spraw Polski zdecydowanie mi odpowiada. Był pozytywistą, ale i po trosze romantykiem; jego bohaterowie działają z pobudek patriotycznych, są prospołeczni, pracują na rzecz dobra wspólnego. W „Przedwiośniu” wizję tę kreuje nie fantasta, ale jeden z twórców kaspijskiego przemysłu. To wielkie zagłębie naftowe zostało zbudowane w ogromnej mierze przez polskich inżynierów i techników. Co trzeci budowniczy zakładów ówczesnego Baku i okolic był Polakiem i to przede wszystkim nasi rodacy tworzyli tam to, co największe, najtrudniejsze, najbardziej innowacyjne. Z jednej więc strony Żeromski pokazuje nam morze nieszczęścia, jakim jest narodowa niewola, a z drugiej mówi, jak wiele potrafimy dokonać. Szklane domy to propozycja dźwignięcia Polski na wyższy poziom drogą nowych technologii, które Polacy potrafią tworzyć i wdrażać, bo przecież choćby w Baku dobitnie to udowodnili. Stefan Żeromski był zresztą murowanym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla, ale ze względu na niemiecki sprzeciw wobec jego „Wiatru od morza” nagrody nie dostał.

 

Czy Pański plan nie jest trochę wizją „szklanych domów”?

Przez ostatnie ćwierćwiecze wmawiano nam, by nie cenić własnej literatury, historii, własnej gospodarki. Pomysł „szklanych domów” był ośmieszany i przedstawiany jako błędne marzycielstwo. Tymczasem są one nam dziś potrzebne. Rozumiem przez to silne polskie firmy wysokich technologii, które swoje centra rozwoju mają w Polsce, które dają ambitną pracę polskim specjalistom i które swoją myślą i produktem zdobywają wymagające rynki zagraniczne. Twórczość Żeromskiego to także zapis doświadczeń zbiorowości i pojedynczych ludzi pozbawionych własnego państwa. Tej lekcji Polakom nigdy nie wolno zapomnieć. Żeromski dał nam jednak nie tylko gorzkie świadectwa tego, jak łatwo niepodległość utracić i jak trudno ją potem odzyskać. Nie tylko liczne ostrzeżenia, ale także wskazówki, propozycje oraz idee uniwersalne, dojrzałe i ciągle aktualne. „Szklane domy” w „Przedwiośniu” były przeciwieństwem bylejakości. Dziś nasze „szklane domy” to odwrotność wyprzedaży majątku, chaotycznej polityki gospodarczej i braku perspektyw.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (619), 13 sierpnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 sierpnia 2017 r.

 

Mateusz Morawiecki (1968) – wicepremier, minister rozwoju i minister finansów, syn Kornela Morawieckiego, w latach 2007-2015 prezes Banku Zachodniego WBK. Żonaty, ma czwórkę dzieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.plNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły