19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Posłowie chcą uczcić pamięć abp. Tokarczuka

Ocena: 0
652

Po drobnych poprawkach redakcyjnych sejmowa komisja kultury i środków przekazu zarekomendowała przyjęcie na posiedzeniu plenarnym uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin szykanowanego przez komunistów niezłomnego hierarchy.

fot. Wikimedia Commons/GFDL 1.2

Pod projektem uchwały "w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka" podpisało się 67 posłów, głównie z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu poseł Piotr Babinetz uzasadnił, że zdaniem wnioskodawców uchwały abp Ignacy Tokarczuk był człowiekiem niezwykłym, bardzo ważną postacią dla Kościoła katolickiego w Polsce, ale znaczącą także dla Kościoła powszechnego.

– Co dla nas szczególnie ważne, to człowiek niezwykle zaangażowany w sprawy naszej Ojczyzny, w działania na rzecz wolności człowieka i niepodległości Polski. Jeżeli chodzi o Podkarpacie, ale także cały obszar Polski, to jeden z przywódców na rzecz obrony przed komunistami i wolności wyznania oraz wsparcia opozycji niepodległościowej i demokratycznej, szczególnie Solidarności i niezależnego ruchu chłopskiego – podkreślił Babinetz.

Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. koło Zbaraża w rodzinie chłopskiej. W 1942 r. ukończył konspiracyjne Seminarium Duchowne we Lwowie i otrzymał święcenia kapłańskie. Na południowym Wschodzie II Rzeczypospolitej przeżył okupacje sowiecką i niemiecką oraz zagrożenie ze strony nacjonalistów ukraińskich, ale w roku 1946 musiał opuścić ponownie sowiecki Lwów. W 1951 r. uzyskał stopień doktora filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

6 lutego 1966 r. ks. Ignacy Tokarczuk otrzymał sakrę biskupią w Przemyślu. Rozpoczął wówczas program budownictwa sakralnego, dzięki któremu, mimo sprzeciwu komunistów, do roku 1993 powstało w diecezji przemyskiej ponad 400 nowych kościołów. Zaskarbił sobie szacunek i oddanie wiernych bezkompromisowymi kazaniami i tworzeniem nowych więzi społecznych w Kościele.

W latach 70. – przypominają w projekcie wnioskodawcy – Kuria Biskupia w Przemyślu była miejscem spotkań opozycji demokratycznej i niepodległościowej, w tym szczególnie niezależnego ruchu chłopskiego. W latach stanu wojennego pomagała rodzinom internowanych i była enklawą niepodległej Polski, kultury niezależnej oraz ośrodkiem wsparcia Polaków zaangażowanych w działalność antykomunistyczną.

Projekt uchwały podkreśla, że bp Ignacy Tokarczuk jako zdecydowany przeciwnik sowieckiej okupacji Polski, był przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa zaciekle zwalczany, inwigilowany i fałszywie oskarżany przed wiernymi i zwierzchnikami kościelnymi.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1992 r. abp Ignacy Tokarczuk został arcybiskupem metropolitą przemyskim. W 2006 r. został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz wolności Ojczyzny. Zmarł 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu.

W projekcie uchwały przypomina się ponadto słowa skierowane do abp. Tokarczuka przez papieża Jana Pawła II: „Stałeś się dla Kościoła przemyskiego, a także dla Kościoła w całej Polsce, nieustraszonym świadkiem prawdy ewangelicznej, niezłomnym obrońcą […] praw ludzi wierzących do wyrażania swych przekonań religijnych. Byłeś rzecznikiem narodu walczącego o swą suwerenność w starciu z systemem państwa totalitarnego. Twój głos, Pasterzu, był słuchany w całej Ojczyźnie, umacniał na duchu i dodawał odwagi, gdy było ciężko”.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w 100. rocznicę urodzin księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka – metropolity przemyskiego, nieustępliwego obrońcy praw wiernych Kościoła katolickiego i jednego z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny, ogłasza rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka" – podsumowują wnioskodawcy projektu uchwały.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter