16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Portugalia i aborcja

Ocena: 0
2761
Przyjęty 22 lipca przez parlament Portugalii projekt, autorstwa ruchu Prawo do Narodzin, ogranicza obowiązujące od 2007 r. ustawodawstwo dopuszczające aborcję na żądanie.
Wbrew opiniom lewicowej opozycji, która próbowała odrzucić inicjatywę ponad 50 tys. obywateli, wsparcie dla niej okazały elity, w tym m.in. środowiska lekarskie i prawnicze. Pierwsze od kilku lat domagało się restrykcyjnej kontroli kobiet, które systematycznie – w niektórych przypadkach nawet co roku – stawiały się na zabiegi przerywania ciąży. Ginekolodzy bili na alarm, twierdząc, że wiele z nich traktuje usuwanie ciąży niczym środek antykoncepcyjny, a państwo, godząc się na bezpłatną aborcję, nie tylko przykłada rękę do fatalnych wskaźników demograficznych, ale marnotrawi środki na służbę zdrowia, i to w dobie zamykania szpitali w ramach oszczędności. Z kolei portugalscy prawnicy wskazywali, że dopuszczając do kolejnego zabiegu aborcji kobietę po przeprowadzonym już w przeszłości usunięciu ciąży, łamie się prawo aborcyjne z 2007 r., zalecające dla takich pacjentek bezpłatne szkolenia z zakresu antykoncepcji. W ostatnich ośmiu latach systematycznie przymykano na ten fakt oczy.

Wszystko wskazuje na to, że inicjatywa obywatelska, dzięki której Portugalia zaostrza warunki dostępności aborcji, zahamuje wysoką liczbę tego typu praktyk. W tym uważanym za katolicki kraju przerywana jest już bowiem co piąta ciąża, a rocznie dokonuje się blisko 20 tys. aborcji. Odstraszaczem mają być teraz opłaty za zabiegi przerywania ciąży. Ich wysokość parlament powinien określić do września.

Innym obowiązkiem będą kontrole psychologiczne oraz socjalne, służące przekonaniu kobiety do rezygnacji z planu przerwania ciąży. Rządzący krajem centroprawicowi socjaldemokraci i ludowcy, których głosami przeszedł projekt, nie zgodzili się jednak na proponowaną przez ruch Prawo do Narodzin konfrontację matki z jej poczętym dzieckiem. Według pierwotnej propozycji kobieta miałaby podpisywać zgodę na aborcję dopiero po wcześniejszym przedstawieniu jej zdjęć nienarodzonego dziecka wykonanych podczas prenatalnego badania USG.

Nowelizacja prawa aborcyjnego w Portugalii nakazuje też państwu szczegółowe poinformowanie kobiet zamierzających dokonać aborcji o zasiłkach i pomocy społecznej, jakich z tytułu posiadania dzieci kobieta może się spodziewać. – Nowe prawo jest konsekwencją sprzeciwu wielu osób, które dostrzegły, że proponowana pierwotnie ustawa jako gwarant niekaralności matek dokonujących aborcji stała się pretekstem do masowego przerywania ciąży, i to na koszt podatnika. Skandalem jest bowiem, że matka dokonująca aborcji otrzymywała dotychczas całkowicie pokrywany przez państwo urlop macierzyński, trwający od 15 do 30 dni – powiedział Antonio Pinheiro Torres z ruchu Prawo do Narodzin.

Marcin Zatyka
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 31 (514), 2 sierpnia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter