19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska wesprze Gruzję w drodze do NATO i UE

Ocena: 0
476

– Chcemy być razem z Gruzją na jej drodze do członkostwa w NATO i UE – zadeklarował prezydent Andrzej Duda we wtorek w Tbilisi na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych.

fot. PAP/Paweł Supernak

– Dzisiejsza Gruzja może liczyć na współczesną Polskę. Istotne jest to, żeby ten serdeczny uścisk, w którym jesteśmy spleceni, prowadził do bliższych związków Gruzji z organizacjami świata zachodniego, co oznacza także wspólną odpowiedzialność i wspólne standardy działania – powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił, Polska chce być razem z Gruzją na jej drodze do członkostwa w NATO i UE. – Zadanie to, wskazując ścieżkę przyszłych działań, zacieśnia naszą strategiczną więź. Jako wasi przyjaciele pragniemy wam służyć doświadczeniem, radą i naszą opinią – zadeklarował Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że Gruzja będzie skutecznie wdrażać standardy euroatlantyckie. – Świat zachodni, Europa i Polska potrzebują bowiem silnej Gruzji" – podkreślił. Jak poinformował, Polska będzie zwiększać swoje strategiczne zaangażowanie na Kaukazie. – Ten priorytet traktujemy jako kontynuację dziedzictwa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dlatego wspieramy reformy sektora obronnego Gruzji, zwłaszcza w zakresie modernizacji gruzińskich wojsk specjalnych i żandarmerii wojskowej – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że zniesienie wiz, wejście w życie umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu z UE, to ważne etapy zbliżania Gruzji do instytucji unijnych.

Prezydent wyraził nadzieję, że postępom w zbliżaniu Gruzji do Unii Europejskiej będzie towarzyszył także wzrost inwestycji zagranicznych, rozwój rodzimej produkcji oraz pomnażanie relacji handlowych z Polską. Przypomniał, że na szczycie NATO w Warszawie sojusznicy zgodzili się, że "polityka partnerstw i rozszerzenia", pozostanie kluczowa dla realizacji zadań Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Andrzej Duda zaznaczył, że przed Gruzją stoi wiele wymagających, długofalowych zadań. – Jestem głęboko przekonany, że obrany przez gruzińskie elity prozachodni wektor polityki, będzie stałym instrumentem realizacji gruzińskich interesów, gruzińskiej racji stanu. Polska jest i pozostanie adwokatem przynależności Gruzji do euroatlantyckiej wspólnoty wartości – zapewnił.

Prezydent powiedział też, że jego wizyta w Gruzji z wielu względów jest dla niego szczególna. – To świadectwo tego, że jestem świadomy dziedzictwa świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chcę to dziedzictwo, już w nowych warunkach, twórczo podjąć. Przede wszystkim dlatego, że to, co było podstawą polityki zagranicznej świętej pamięci prezydenta — potrzeba wolności, bezpieczeństwa i sprzeciw wobec polityki imperialnej — jest wciąż aktualne – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przekonywał, że relacje polsko-gruzińskie są wyjątkowe. – Nasze narody połączyły trwałe więzi kulturowe i historyczne. Związki te wyrastają m.in. z głębokiego zakorzenienia naszych kultur w cywilizacji europejskiej. Jesteśmy spadkobiercami wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej. Ważna jest także łącząca nas pamięć o przełomowych, politycznych momentach historii naszych narodów i państw – ocenił Duda.

Prezydent poinformował, że powstał projekt naukowy, który pozwoli na wyciągnięcie pożytecznych wniosków z łączących nas historycznych doświadczeń. Jak dodał, najważniejszym elementem tego przedsięwzięcia jest powołanie wspólnej komisji polskich i gruzińskich historyków, która obejmie swoimi badaniami przełomowy dla naszych relacji okres 1917–1921 roku.

Duda zapewnił też, że wojna rosyjsko-gruzińska wywarła na Polakach ogromne wrażenie. – Nie byliście wtedy sami. Pamiętna wizyta śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi, wraz z przywódcami Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy, stała się aktem solidarności krajów naszego regionu – podkreślił.

Zdaniem prezydenta, Lech Kaczyński potrafił w chwili wielkiej próby okazać nie tylko braterstwo, ale i polityczną mądrość. – Uznał bowiem, że obecność przywódców UE i NATO w tamtym czasie, w stolicy Gruzji, była konieczna. Chciał tym samym zamanifestować wagę niepodzielności bezpieczeństwa całego regionu – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że Lech Kaczyński dostrzegał wartość wspólnoty euroatlantyckiej i wzywał do zachowania jej jedności w obliczu tamtego konfliktu.

– Widział niebezpieczeństwo pozostawienia Gruzji w próżni bezpieczeństwa. Nie zgadzał się na powrót do polityki strefy wpływów. Odrzucał neoimperializm – mówił prezydent Duda. Jego zdaniem, Lech Kaczyński wiedział, że akt solidarności przywódców regionu ma znaczenie dla wolności Gruzji, spoistości regionu i dla zwiększenia wiarygodności NATO i UE. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter