20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska w Unii Europejskiej

Ocena: 0
876

Minęło 15 lat od chwili przystąpienia Polski do UE. Rocznica zbiega się z opublikowaniem przez ministerstwo finansów bilansu funduszów otrzymanych z tego źródła.

fot. PAP/Piotr Nowak

Od 1 maja 2004 r. do 31 marca 2019 r. otrzymaliśmy prawie 163,7 mld euro, a wpłaciliśmy do wspólnej kasy jedynie nieco ponad 53,8 mld, czyli saldo zamyka się na plus w wysokości 109,8 mld. Fakt ten implikuje wielki sukces: suma prawie 110 mld euro robi wrażenie. Niemniej jeśli policzyć wartość przeciętną, to rocznie otrzymujemy średnio 7,3 mld euro, co jest już mniej imponujące.

Ministerstwo finansów swoje rozważania na temat naszego udziału w Unii Europejskiej ogranicza do suchych liczb, a szkoda! Liczby bez kontekstu często pasują jak ulał do popularnego wśród amerykańskich ekonomistów powiedzenia: kłamstwa, większe kłamstwa i… statystyki.

 

Kilka przykładów

Żeby nasze uczestnictwo w UE ocenić właściwie, konieczna jest następująca analiza: jak rozwijałaby się nasza gospodarka się, gdybyśmy do Unii nie przystąpili (ang. counterfactual)? Wyliczanie, ile otrzymaliśmy netto z UE, to skupienie uwagi na pożytkach (i to nie wszystkich), natomiast czyste dane statystyczne pomijają drugą stronę medalu – koszty uczestnictwa w UE (poza wpłatami do budżetu).

Skupmy uwagę na kilku takich pozycjach, które zdecydowanie należy wpisać na listę strat. To np. luka w podatku VAT. Jest sprawą oczywistą, aczkolwiek zupełnie pomijaną w krajowych dyskusjach na ten temat, że gdybyśmy nie byli członkiem Unii, karuzele podatkowe byłyby utrudnione lub wręcz niemożliwe. Oszustwa związane z niepłaceniem VAT wynikają z dwu zasadniczych powodów. Po pierwsze, obowiązuje u nas prawo unijne, które głosi, że podatek ten nie dotyczy towarów eksportowanych, a po drugie, nie mamy urzędów celnych na granicach z innymi krajami – członkami UE.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 19 (708), 12 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -