14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polka w litewskim rządzie

Ocena: 0
559

Zaczynała jako nauczycielka niemieckiego w podstawówce. Dzisiaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w kraju: w sierpniu została ministrem spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej. Jest też matką, osobą wierną sobie i wartościom chrześcijańskim.

fot. Marian Paluszkiewicz

Rita Tamašunien?, z domu Sadowska, urodziła się w symbolicznym dniu 17 września, w 1973 r., w Mejszagole – podwileńskiej miejscowości znanej z przywiązania do polskich tradycji. W odróżnieniu od większości wileńskich Polaków, ze względu na decyzję rodziców, uczęszczała do litewskiej szkoły. Gdzie zresztą – jak przyznaje – stosunki między dziećmi były przyjazne. Była to szkoła wielojęzyczna i dla wszystkich wystarczało miejsca pod jednym dachem.

– Swoje dzieciństwo określiłabym jako szczęśliwe. Przypadło wprawdzie na okres przynależności Litwy do Związku Radzieckiego, i ten czas, podobnie jak w PRL, nie był łatwy. Do tego charakteryzował się ograniczoną ilością prawie wszystkiego: produktów spożywczych, zabawek, ubrań, paszportów itd. Nie było komputerów ani komórek, ale były silne więzi rodzinne i międzyludzkie. Pochodzę z małego miasteczka, mam mnóstwo wspomnień z dzieciństwa, związanych z bliższą i dalszą rodziną i sąsiadami – wspomina.


 

POCZĄTKI NOWEJ KARIERY

Dzisiejsza pani minister nie przypomina sobie, aby od dziecka marzyła o polityce. Bardziej pociągała ją kultura i muzyka. Potwierdza to dyplom ukończenia Wileńskiej Wyższej Szkoły Muzycznej im. J. Tallata-Kelpšy [dziś Wileńskie Konserwatorium im. J. Tallata-Kelpšy – przyp. red.] ze specjalnością nauczycielską. Przez dłuży czas miała w głowie ten właśnie cel – uczyć. W 1994 r. Rita Sadowska została nauczycielką w szkole podstawowej we wsi Korwie. Jej mąż Jarosław Tamašunas ma własną firmę handlową. Córka Jana rozpoczęła drugi rok studiów magisterskich na kierunku komunikacji międzynarodowej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (728), 29 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest wilnianką i studentką Uniwersytetu Warszawskiego

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -