14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy wybrali Prezydenta RP - pierwsze sondażowe wyniki

Ocena: 4.6
910

Wg sondażowych wyników II tury wyborów mandat prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2020-2025 zdobył Andrzej Duda!
Po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników Exit poll Ipsos dotychczasowy prezydent RP zapowiada zbudowanie "koalicji dla polskich spraw", Rafał Trzaskowski kontynuuje konfrontacyjną, przedwyborczą  narrację.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W niedzielę o godz. 21 zakończyło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich kadencji 2020-2025. Wg pierwszych sondażowych wyników Exit poll Ipsos zwyciężył kandydat Prawa i Sprawiedliwości, dotychczasowy prezydent Polski Andrzej Duda z wynikiem 50,4 proc. głosów. Jego konkurent, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wg pierwszych sondaży zdobył 49,6 proc. głosów.

Przewidywany margines błędu sondażowego wynosi 1,5 - 2 proc. Wynik ten więc może się jeszcze zmienić. Kształtowanie się wyniku I tury wyborów może jednak wskazywać na bardziej prawdopodobną poprawę wyniku Andrzeja Dudy, niż Rafała Trzaskowskiego.
Wg Centrum Badań Marketingowych INDICATOR sondażowo także wybory wygrał Andrzej Duda z wynikiem 51,9 proc. głosów, zaś na Rafała Trzaskowskiego oddano 48,1 proc. głosów.

Wg Ipsos sondażowa frekwencja w II turze wyniosła 68,9 proc. To oznacza, że w II turze wyborów prezydenckiech wzięlo udział ok. 20 mln Polaków. Jest to najwyższa frekwencja wyborcza w historii III RP.
W I turze tegorocznych wyborów frekwencja wyniosła 64,51 proc.
Dla porównania w poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96 proc., a w drugiej - 55,34 proc.

Około godziny 1:30 spodziewane są dokładniejsze wyniki late poll.

Wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji, to niebywała wiadomość, jestem wzruszony; taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji

- mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku. Dodał, że jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, będzie nadal rozmawiać z Polakami i słuchać, jak oceniają sytuację w Polsce.

Prawdopodobny zwycięzca, dotychczasowy prezydent, zaprosił już na dziś wieczór Rafała Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego na symboliczne spotkanie kończące wyborczą walkę, by dać społeczeństwu przykład zakończenia przedwyborczych podziałów i eskalacji wzajemnej niechęci zwolenników obu kandydatów.

Już wiadomo, że Rafał Trzaskowski tę propozycję odrzucił i wciąż wierzy w swoje zwycięstwo.

Mówiliśmy, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy, jestem przekonany, że jak policzymy głos do głosu, to zwyciężymy

- mówił po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów Trzaskowski.

Mieli absolutnie wszystko, tonę pieniędzy, cały aparat państwa, a my mieliśmy społeczeństwo obywatelskie i zdrowy rozsądek. Jestem przekonany, że odmienimy Polskę, bo jak raz się obudziliśmy, to nikt nas nie uśpi

- dodał nie zmieniając swojej przedwyborczej, konfrontacyjnej narracji.

++++++++++++++

Niemal zaraz po ogłoszeniu pierwszych sondaży wskazujących na zwycięstwo Andrzeja Dudy zapowiedział on zbudowanie "koalicji dla polskich spraw".

W ostatnich dniach mówiłem, że chciałbym, żeby powstała koalicja dla polskich spraw, koalicja dla polskich wartości. Zachęcam do tej koalicji cały czas. Będę czynił wszystko, żeby ona rzeczywiście powstała, aby politycy dzisiaj reprezentujący różne opcje polityczne i ludzi, którzy ich wspierają, dla których ważne są takie wartości, jak rodzina, nasza polska wspólnota, nasza kultura, tradycja, historia, bohaterstwo i duma, byli razem w tych najważniejszych sprawach, żebyśmy się nawzajem wspierali, żebyśmy pokazywali pod tym względem, że jesteśmy jednością

- powiedział dotychczasowy prezydent RP.

Czytaj także: Polacy wybrali Prezydenta RP - już 2 proc. przewagi Andrzeja Dudy (dane z PKW)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -



Newsletter