21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogubiona Brytania

Ocena: 0
2170

Sprawa Brexitu staje się coraz trudniejsza i coraz bardziej niepokojąca. Rozmowy Unia Europejska – Wielka Brytania nie przynoszą efektów.

fot. Pixabay, CC0

Brak porozumienia na temat przyszłych stosunków UE – Zjednoczone Królestwo może mieć ogromne, negatywne skutki. Także, choć w mniejszym stopniu, dla Polski. Czasu zostało bardzo mało. Wielka Brytania ma wyjść z Unii Europejskiej o godz. 11 w piątek 29 marca 2019 r. To zaś oznacza, że porozumienie winno być osiągnięte teraz, tak by zostało zatwierdzone przez obie strony. Już wiadomo, że w listopadzie nie zostanie zwołany nadzwyczajny szczyt UE, na którym mogłoby tu to nastąpić; kolejny planowany jest na grudzień, ostateczna zaś ratyfikacja porozumienia przez Brukselę powinna mieć miejsce najpóźniej w marcu. Natomiast między listopadem i styczniem 2019 r. porozumienie powinna zaakceptować brytyjska Izba Gmin.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May twierdzi, że im bliżej końca negocjacji, tym są one trudniejsze. A teraz dyskutowana jest sprawa granicy jej kraju z Irlandią. Obecnie jest to granica wewnątrz Unii, a więc bez poważniejszych kontroli, choć Londyn nie znajduje się w strefie Schengen. Po Brexicie przez Irlandię przebiegać będzie zewnętrzna granica UE, co może oznaczać niesłychane problemy dla mieszkańców podzielonej wyspy. Tego chcą uniknąć obie strony, ale sprawa jest bardzo trudna. Jest też bardzo wiele innych kwestii, bo przecież obecnie łączy nas wspólny rynek i łatwość nie tylko w przekraczaniu granicy, ale i w bezcłowym transporcie towarów czy podejmowaniu pracy. Co będzie, jeśli to nie zostanie uregulowane?

 

Coraz więcej przeciwników

Kiedy w Polsce wszyscy ekscytowali się pierwszą turą wyborów samorządowych, w sobotę 20 października w Londynie zgromadziło się blisko 700 tys. przeciwników Brexitu. Była to największa demonstracja od 2003 r., kiedy to około miliona ludzi protestowało przeciwko wojnie w Iraku. W październikowej manifestacji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich partii, a przemawiali deputowani konserwatywni, laburzystowscy i liberalni demokraci.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter