29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogrzeb prof. Bartoszewskiego - 4 maja

Ocena: 0
2619
Uroczystości pogrzebowe prof. Władysława Bartoszewskiego odbędą się 4 maja w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie – poinformowała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
20150425 15:40 mz na podst. premier.gov.pl, prezydent.pl, tvn24.pl
fot. PAP/Jakub Kamiński
 
Ciało zmarłego spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

W poniedziałek (27 kwietnia) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w gabinecie prof. Bartoszewskiego zostanie wystawiona księga kondolencyjna – zapowiedziała Kidawa-Błońska.

Na znak żałoby opuszczono do połowy masztów flagi na budynkach kancelarii premiera, Sejmu, Belwederu i Pałacu Prezydenckiego.

Prof. Bartoszewski zmarł w wyniku zawału serca w szpitalu MSW przy ul. Wołoskiej w Warszawie, gdzie trafił wczoraj po południu. Od 2007 r. pełnił funkcję pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego. Miał 93 lata, pracował do ostatnich chwil swojego życia. Był politykiem, dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym i historykiem. W czasie II wojny światowej więziony był w Auschwitz, służył w Armii Krajowej, działał w Polskim Państwie Podziemnym, uczestniczył w powstaniu warszawskim. W PRL działał w opozycji, był więziony w czasie stanu wojennego. Po transformacji dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych (w latach 1995 oraz 2000-2001), był także senatorem (1997-2001) i ambasadorem RP w Austrii (1990-1995). Został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Wałęsę.

– Służył Polsce, Bogu i drugiemu człowiekowi – powiedziała o zmarłym premier Ewa Kopacz. – Dla mnie prof. Bartoszewski był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r. – dodała. Podkreśliła jego zasługi dla budowy pojednania polsko-niemieckiego i polsko-izraelskiego, opartego "przede wszystkim na prawdzie i przebaczeniu". Zapowiedziała także, że na poniedziałkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych odczyta wystąpienie prof. Bartoszewskiego, które przygotowywał on w ostatnich dniach.

Prezydent Bronisław Komorowski nazwał Bartoszewskiego "metrem z Sevres" [wzorcem – przyp. red.] polskiego patriotyzmu. – Bardzo bym chciał, aby w tej roli w dalszym ciągu funkcjonował w naszej świadomości i naszych sercach jako przykład patriotyzmu otwartego, ale żarliwego. Otwartego na innych, działającego na rzecz zarówno pamięci, jak i współczesności – mówił prezydent w Odporyszowie, gdzie przyjechał w sobotę z wizytą.

"Wielki Polak, świadek historii, wybitny mąż stanu, do końca oddany sprawom kraju" – napisano o Bartoszewskim na stronie internetowej Sejmu. Podkreślono, że jeszcze dzień przed śmiercią "prof. Bartoszewski gościł w Sejmie i było to jego ostatnie publiczne wystąpienie".
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter