9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po spotkaniu prezydenta z minister spraw zagranicznych Niemiec

Ocena: 0
3642

Prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zgodzili się w trakcie piątkowej rozmowy, że przyszłość Europy leży w jej jedności a nie podziałach - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

fot. PAP/Jacek Turczyk

Szczerski poinformował też, że szef niemieckiej dyplomacji zadeklarował, że Niemcy będą przekonywać Francję do odnowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem SZ Jackiem Czaputowiczem.

"Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności a nie podziałach na Europę A, B, C, lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach" - powiedział szef gabinetu prezydenta po zakończeniu spotkania.

Szczerski poinformował, że rozmowa Andrzeja Dudy i Maasa dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne"; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter