20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po irlandzkim referendum

Ocena: 0
618

Padł jeden z ostatnich bastionów Kościoła rzymskokatolickiego w Europie – obwieścili komentatorzy. Irlandczycy powiedzieli „nie” tradycji i wartościom wyznawanym przez ich przodków. Wyniki referendum aborcyjnego w Irlandii nie pozostawiają wątpliwości.

fot. Pixabay, CC0

W przeprowadzonym w przedostatni piątek głosowaniu za usunięciem z konstytucji prawa do życia dzieci nienarodzonych głosowało dwie trzecie Irlandczyków. Za życiem opowiedziało się ponad 723 tys. obywateli, a za legalizacją aborcji – prawie 1 mln 430 tys. Wynik głosowania daje rządzącym zielone światło do uchwalenia nowego prawa, które dopuści legalne przerwanie ciąży na życzenie do 12., a w szczególnych wypadkach nawet do 24. tygodnia.

Wydarzenia w Irlandii budzą szczególne emocje nad Wisłą. Zwłaszcza w świetle przeciągającej się, często burzliwej, dyskusji nad inicjatywą „Zatrzymać aborcję”, wspartą 830 tys. podpisów polskich obywateli. Oba kraje przez wieki charakteryzowały się wysokim odsetkiem ludzi przywiązanych do wiary i Kościoła. W obu Kościół odgrywał ogromną rolę w walce o niepodległość. Dzisiaj Polsce przepowiada się scenariusz realizowany obecnie w Dublinie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (661), 10 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły