29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

PO chce wotum nieufności wobec rządu

Ocena: 0
1322

Afera KNF, korupcja polityczna, której PiS dopuścił się na Dolnym Śląsku i Śląsku oraz kłamstwa i populizm w kampanii wyborczej uzasadniają nasz wniosek o odwołanie rządu - powiedział w piątek lider PO Grzegorz Schetyna.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział na konferencji prasowej, że Platforma złoży w piątek wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Zaproponowanym we wniosku kandydatem na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna.

Schetyna mówił na konferencji, że wniosek o wotum nieufności wobec rządu zapowiadany był już przez Platformę w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. "Wydawało nam się, że cała kampania wyborcza, polityka kłamstwa, dezinformacji, populizmu, wyborczych obietnic, że to wyczerpuje uzasadnienie takiego wniosku" - mówił lider PO. "Życie zaczęło przynosić nowe informacje, dlatego to trwało, musieliśmy zmieniać uzasadnienie, życie pisało nowe akapity tego wniosku" - dodał.

Szef Platformy wskazywał tu na aferę KNF - jak mówił - największą aferę PiS-u ostatnich lat, która pokazała, "w jaki sposób wpływać administracyjnymi metodami, żeby banki przejmować, żeby tworzyć pokusę ratowania publicznymi pieniędzmi prywatnych podmiotów po to, żeby w konsekwencji tego móc je przejmować". Schetyna przypominał, że PO złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie, jednak ze strony partii rządzącej nie było odzewu.

"Druga sprawa, którą przywołujemy w naszym uzasadnieniu to kwestia korupcji politycznej, tej systemowej, instytucjonalnej, do której doszło na Dolnym Śląsku, kiedy część podatku miedziowego (...) jest przeprowadzona do budżetu jednego miasta na Dolnym Śląsku dlatego, że szef tego miasta jest szefem Bezpartyjnych Samorządowców i może dysponować sześcioma głosami w sejmiku dolnośląskim" - mówił.

Zdaniem Schetyny do korupcji politycznej doszło też kilka dni temu na Śląsku, kiedy wybrany z list Koalicji Obywatelskiej członek Nowoczesnej został "skorumpowany polityczny, przewerbowany i zmieniając barwy polityczne, zmienił werdykt wyborczy". "Jedną i drugą sprawą zajmuje się prominentny działacz PiS, prawa ręka premiera Morawieckiemu, szef KPRM minister (Michał) Dworczyk" - dodał.

"To są powody, które w każdym cywilizowanym świecie uzasadniają wniosek o odwołanie rządu" - podkreślił Schetyna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter