11 listopada
poniedziałek
Marcina, Batlomieja, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parlament i rząd po wyborach - wiadomo, kiedy początek

Ocena: 0
193

12 listopada - pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu, do 26 listopada - powołanie nowego rządu - to najbliższy kalendarz działań dla nowo wybranego, polskiego parlamentu.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Uroczystość wręczenia nowo wybranym posłom zaświadczeń o wyborze do IX kadencji Sejmu odbędzie się już 24 października w Sali Kolumnowej Sejmu. Podobnie zaświadczenia do zasiadania w Senacie X kadencji odbiorą nowo wybrani senatorowie 25 października.

Wiadomo już, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, że pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada. Podczas inauguracyjnych posiedzeń posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu, tradycyjnie też prezydent może wygłosić orędzie. Pierwsze posiedzenia otworzą zgodnie z tradycją marszałkowie seniorowie powołani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów.

Na marszałka seniora Senatu prezydent RP powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską

- powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wg niego data 12 listopada jest pierwszą możliwą.

Kadencja Sejmu trwa cztery lata, to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym, ten termin 12 listopada jest dość naturalny i oczywisty

- mówił Spychalski w radiu RMF FM tłumacząc dość odległą datą inauguracji licząc od dnia wyborów. Podkreślił także, że "pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami. I obie z opozycji".

Zadaniem marszałków-seniorów Sejmu i Senatu jest odebranie ślubowań od nowo wybranych posłów i senatorów, a następnie przeprowadzenie - w każdej z izb parlamentu - wyboru marszałków. Po wyborze marszałkowie Sejmu i Senatu obejmują przewodnictwo obrad i przewodniczą wyborom wicemarszałków.

W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu dotychczasowy premier rządu złoży dymisję, którą prezydent RP musi przyjąć. Jednak zdymisjonowany rząd będzie sprawował obowiązki jeszcze do czasu powołania nowego premiera, którego desygnuje i powoła - wraz z pozostałymi członkami rządu - prezydent w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu, czyli do 26 listopada. Następnie w ciągu kolejnych dwóch tygodni (do 3 grudnia) premier przedstawi Sejmowi w swoim expose program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie przez posłów wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwalany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli w tym "pierwszym konstytucyjnym kroku" nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm. Ze względu jednak na samodzielną większość w Sejmie posłów PiS jest to rozwiązanie czysto teoretyczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 listopada

Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych;
wszyscy bowiem dla Niego żyją.

Dziś w Kościele:
+ poniedziałek, XXXII tydzień zwykły, dzień powszedni lub wspomnienie obowiązkowe św. Marcina z Tours, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 1,1-7; Ps 139,1-3.4-5.7-8.9-10; Łk 17,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -