21 października
czwartek
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież spotkał się z prezydentem Egiptu

Ocena: 0
309

Oficjalna ceremonia powitania Franciszka z udziałem prezydenta Egiptu Abd-el-Fattaha as-Sisiego była pierwszym punktem programu papieskiej wizyty w Egipcie. Uroczystość odbyła się w pałacu prezydenckim w Heliopolis, dzielnicy Kairu.

fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO

Bezpośrednio z kairskiego lotniska Matar al-Qahirah al-Duwaliy papież Franciszek wraz z orszakiem udał się do Pałacu Prezydenckiego w Heliopolis, gdzie oficjalnie powitał go prezydent Egiptu Abd-el-Fattah as-Sisi. Po odegraniu hymnów Państwa Watykańskiego i Arabskiej Republiki Egiptu miały miejsce powitania i kurtuazyjne spotkanie papieża Franciszka z prezydentem As-Sisi.

Ojciec Święty ofiarował prezydentowi pamiątkowy medal przedstawiający scenę ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu. W tle wizerunku widnieją charakterystyczne elementy egipskiego krajobrazu: piramidy, palmy oraz Nil. Wizerunek jest inspirowany koptyjską ikoną autorstwa s. Marii Carli ze zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. Jego autorką jest Daniela Longo, która zaprojektowała m.in. kilka watykańskich serii monet waluty euro.

Były generał Abd-el-Fattah as-Sisi stał na czele zamachu stanu w 2013 r., wskutek którego odsunięto od władzy związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Mohammeda Mursiego, który zamierzał uczynić z Egiptu państwo islamskie z obowiązującym prawem koranicznym – szariatem i maksymalnym ograniczeniem praw innych religii.Jego obalenie z zadowoleniem przyjęli m.in. patriarcha Tawadros II i wielki mufti Uniwersytetu Al-Azhar szejk Ahmed al-Tayyeb.

W maju 2014 r. as-Sisi został wybrany na nowego prezydenta Egiptu. Od początku swoich rządów ten pobożny muzułmanin, przeciwnik wszelkich form radykalizmu, deklaruje swoje wsparcie dla chrześcijańskiej mniejszości. Nie tylko potępił wszelkie formy terroryzmu, ale stale głosi, że chrześcijanie mają pełne prawo zarządzać swoimi kościołami i się modlić. To jego rząd doprowadził m.in. do uchwalenia nowego prawa dającego im większą swobodę w budowaniu kościołów. As-Sisi zapowiedział też budowę na nowym kairskim osiedlu dużej świątyni koptyjskiej, która stanie obok meczetu.

Franciszek jest pierwszym papieżem odwiedzającym pałac prezydencki w Heliopolis, stanowiącym dziś dzielnicę Kairu. Podczas wizyty Jana Pawła II w Egipcie w styczniu 2000 r. ceremonia powitania z udziałem ówczesnego prezydenta Hosniego Mubaraka odbyła się na lotnisku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter