23 września
niedziela
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież przyjął premiera Chorwacji

Ocena: 0
841

Franciszek przyjął 7 października w Watykanie premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia. Spotkał się on następnie z sekretarzem st Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył podsekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu prał. Antoine Camilleri.

fot. PAP/EPA/TONY GENTILE

Komunikat po audiencji, ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe, stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów wyrażono uznanie dla dobrych stosunków istniejących między Stolicą Apostolską a Republiką Chorwacji i dla pozytywnego wkładu Kościoła do życia tego kraju". Rozmawiano również o pracy Komisji Mieszanej, złożonej z ekspertów chorwackich i serbskich w celu wspólnego odczytania na nowo postaci bł. Alojzego Stepinaca.

Ponadto podczas rozmów szefa rządu chorwackiego z Ojcem Świętym i z kierownictwem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wymieniono poglądy na temat postrzegania niektórych spraw, będących przedmiotem wzajemnego zainteresowania. Były to m.in.: przyszłość projektu europejskiego zarówno w wymiarze kontynentalnym, jak i na szczeblu regionalnym,ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Chorwatów w Bośni i Hercegowinie.

Andrej Plenković ma 44 lata, z wykształcenia jest prawnikiem, zaangażowanym w politykę i dyplomację swego kraju. Był posłem do parlamentu krajowego i Europejskiego. Od 2016 stoi na czele Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej a 19 października tegoż roku Zgromadzenie Chorwackie udzieliło nowemu rządowi wotum zaufania.

Jest on czwartym politykiem chorwackim najwyższego szczebla, przyjętym przez papieża Franciszka. Wcześniej do Watykanu przybywali prezydenci: Ivo Josipović – 10 października 2013 i jego następczyni Kolinda Grabar Kitarović – 28 maja 2015 oraz poprzedni premier Tihomir Orešković – 7 kwietnia 2016.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI