18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Państwo, sojusze i miłość bliźniego

Ocena: 0
517

John Paul II the Great – mówią moi znajomi amerykańscy katolicy. Przydomek „Wielki” przy imieniu papieża Polaka można także znaleźć w tutejszej prasie katolickiej.

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki, odwiedził 129 krajów i spotkał się z przywódcami państw, często zupełnie nieprzychylnymi chrześcijaństwu. Ponadto przyjął w Watykanie wielką liczbę różnych polityków, którzy niekoniecznie przybywali z przyjacielską wizytą. Mimo to wszystkie spotkania odbywały się bez zgrzytów, co nie znaczy, że Jan Paweł II każdemu prawił komplementy lub czynił ustępstwa i nieustannie nadstawiał drugi policzek. Trudno znaleźć innego przywódcę tak niezłomnie walczącego o prawa człowieka, wolność i prawdę. Od obrony praw swego narodu, poprzez krytykę Fidela Castro podczas wizyty na Kubie, po zdecydowany sprzeciw wobec planów zbrojnego usunięcia Sadama Husseina od władzy – Jan Paweł II stawiał sprawy jasno. Jeśli trzeba było, to nawet publicznie groził palcem, jak to miało miejsce w przypadku o. Miguela d’Escoto Brockmanna, duchownego i ministra spraw zagranicznych w marksistowskim rządzie sandinistów w Nikaragui. Stojąc obok prezydenta Billa Clintona, zadeklarowanego zwolennika aborcji, Jan Paweł II potrafił jednoznacznie podkreślić wagę obrony życia nienarodzonych dzieci i zaapelować o zmianę stanowiska w tej sprawie.

W swych wypowiedziach Jan Paweł II był jednoznaczny, ale w żadnym przypadku nie niszczył przeciwnika. Wartości katolickich bronił nie w drodze wytykania myślącym inaczej, że w taki czy inny sposób grzeszą. Jego celem nigdy nie było udowodnienie swojej wyższości czy też sprowadzenie przeciwnika do parteru. Nie do pomyślenia jest, by Jan Paweł II zarzucił innym, że oni też dokonywali zbrodni, tak jak to niedawno uczynił nasz polityk w Monachium. Wzajemne obrzucanie się błotem to dziedzina, w której celują „Grossowie” – i w tych zawodach nie da się z nimi wygrać. Naszym zadaniem musi być podkreślanie naszych zasług, bo tu właśnie leży nasza wyższość.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USANajczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły