24 stycznia
poniedziałek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Państwo Islamskie:Ibrahim al-Kuraiszi następcą Baghdadiego

Ocena: 0
947

Państwo Islamskie w czwartek potwierdziło śmierć Abu Bakra al-Baghdadiego, samozwańczego kalifa. Organ medialny IS, Amak, podało też imię kolejnego przywódcy. 

fot. youtube.com

Jak podaje PAP, w materiale wideo Amaku, agencji Państwa Islamskiego, potwierdzone zostały doniesienia o śmierci dotychczasowego przywódcy.

Państwo Islamskie się nie poddaje

W filmie nieznany głos mówi:

Strzeżcie się zemsty, zakończenia niesprawiedliwości uciśnionych i zbliżenia się do Boga przez krew politeistów.

Następcą Baghdadiego stał się Ibrahim al-Kuraiszi. "Reuters" pisze, że postać ta jest zupełnie nieznana. Nie wiadomo o nikim o takim nazwisku, by pełnił dotychczas jakąś funkcję w strukturach islamskiej organizacji. "Reuters" spekuluje, że być może jest to pseudonim kogoś ważnego z grupy dżihadystów.

Opinię taką wyraża również cytowana przez agencję Aymenn al-Tamimi, ekspertka od Państwa Islamskiego z uniwersytetu w Swanesea.

Może to być ktoś, kogo znamy, ale przyjął inne imię

mówi. Komunikat ocenia jako próbę zaznaczenia przez islamistów, że walka nie jest jeszcze skończona i że śmierć Baghdadiego nie daje przewagi Amerykanom.

Śmierć kalifa

Abu Bakr al-Baghdadi, znany też jako Abu Du’a albo kalif Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i, zginął 27 października 2019 roku w wyniku akcji wojsk USA. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podał dzień później, że "kalif" Państwa Islamskiego wysadził się w powietrze, gdy stwierdził, że nie zdoła uciec siłom specjalnym. Akcja USA działa się w kooperacji z wywiadami Iraku i Syrii. Terenem była północno-zachodnia Syria, w której ukrywał się zmierzający do Turcji Baghdadi.

"Kalif" w szczytowym momencie okresie Państwa Islamskiego kontrolował terytorium od północy Syrii do obrzeży Bagdadu, stolicy Itaku, pomiędzy Tygrysem a Eufratem. Jednakże od 2017 roku siły dżihadystów zaczęły stopniowo przegrywać i tracić kontrolę nad kolejnymi terytoriami. Obecnie siły PI działają na zasadzie partyzantki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter