15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Państwo czy samorząd?

Ocena: 0
558

Wielu obywateli wciąż ma jeszcze poczucie, że państwo i samorząd tworzą całość - mówi dr. hab. Rafał Chwedoruk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz.

fot. Rajmund Niwiński / wikipedia commons / CC BY 3.0 / Link

Spór o Westerplatte, sytuacja po awarii w oczyszczalni ścieków Czajka – jak układają się relacje pomiędzy państwem a samorządem w Polsce?

Kwestia Westerplatte, to pytanie bardziej o politykę historyczną – na ile ma być działaniem państwa, a na ile formą dyskusji. Czajka to przypadek bardzo konkretny, w którym ostatecznie do współpracy rządu z samorządem doszło.

Polityka prowadzona przez Unię Europejską nie obejmowała narzucania decentralizacji czy centralizacji władzy. Natomiast niektórzy politycy w Europie chcieliby pogłębienia integracji, co musiałoby odbyć się niejako kosztem państwa, poprzez przekazywanie niektórych jego uprawnień na różne szczeble samorządu lokalnego. Warto zauważyć, że w Polsce wciąż jesteśmy przed tą dyskusją, czego najlepszym przejawem jest to, że wszyscy interesujemy się finansami państwa, a absolutnie w naszej przestrzeni nie leży problem zadłużania się samorządów lokalnych, chociaż mieliśmy przykłady bankructw gmin. Mamy też do czynienia z bardzo wysokim poziomem zadłużenia wielu miast. Zdajemy się jako obywatele zapominać, że to co związane z samorządem także jest finansowane z pieniędzy podatników. Nie powinno to jednak dziwić. Wielu obywateli wciąż ma jeszcze poczucie, że państwo i samorząd tworzą całość. Mamy naturalną tendencję, wynikającą z naszej historii, do idealizowania roli samorządu terytorialnego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -