18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Państwa UE podjęły formalną decyzję ws. sankcji wobec Rosji

Ocena: 0
647

Po ubiegłotygodniowym szczycie, na którym unijni przywódcy dali zielone światło dla przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji, formalną decyzję w tej sprawie podjęły w czwartek państwa członkowskie w Radzie UE.

fot. pixabay.com

Jak poinformowały służby prasowe Rady, sankcje zostały przedłużone do 31 lipca 2018 r. Decyzja zapadła jednomyślnie.

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 r., do dziś nie zostały one w pełni wdrożone.

Pierwotnie sankcje wprowadzono 31 lipca 2014 r. (na 1 rok) w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. We wrześniu 2014 r. sankcje te zaostrzono. Dotyczą one sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania.

Sankcje oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla pięciu głównych rosyjskich instytucji finansowych z większościowym udziałem skarbu państwa i ich spółek zależnych poza UE. Dotyczą też trzech głównych rosyjskich firm energetycznych oraz trzech firm przemysłu obronnego.

Ponadto w ramach restrykcji obowiązuje zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju.

UE ogranicza też Moskwie dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

Polityczna decyzja ws. sankcji zapadła na unijnym szczycie 14 grudnia, gdy prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawili pozostałym przywódcom stan realizacji porozumień mińskich. Niemcy i Francja ze strony UE brały udział w zatwierdzeniu tych porozumień.

Źródła dyplomatyczne w Brukseli informowały, że o dyskusje w tej sprawie zwrócili się Włosi, jednak nie był to jedyny kraj unijny, który kontestował sens przedłużania sankcji. Mimo to - jak relacjonowali znający kulisy rozmów - przywódcy unijni zgodzili się, że w imię jedności należy przedłużyć obowiązywanie restrykcji.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter