11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oświadczenie organizacji pro-life w sprawie zbliżającej się decyzji TK

Ocena: 0
594

Fundacja Jeden z NAS i Polska Federacja Obrony Życia i Rodziny oczekują, że Trybunał Konstytucyjny 22 października opowie się za prawem do życia każdego człowieka bez względu na jego stan zdrowia.

Fot. idziemy.pl

Fundacja JEDEN Z NAS w wydanym oświadczeniu podkreśla, że zarówno polskie prawo, jak i nauka stoją po stronie życia.

Przedstawiciele kultury chrześcijańskiej nie tylko z całej Europy, ale z całego świata, patrzą na Polskę z nadzieją. Zagadnienie aborcji jest oczywiście jednym z wielu wyzwań cywilizacyjnych, ale z pewnością jest sprawą symboliczną, papierkiem lakmusowym całej kultury. O prawdziwej kulturze służby i daru z siebie będziemy mogli mówić dopiero w społeczeństwie, w którym zjawiska takie jak aborcja czy eutanazja będą po prostu nie do pomyślenia

– mówi prezes Fundacji JEDEN Z NAS Jakub Bałtroszewicz.

Wszelkie wątpliwości i emocje związane z tematyką aborcji mają charakter ideologiczny i etyczny, ponieważ każde TAK niezbędne dla poszanowania życia i godności jednej osoby czasami domaga się jakiegoś NIE w postaci „nie-do-godności” i wyrzeczeń poniesionych przez innych

– czytamy w oświadczeniu, w którym podkreślono, że tego typu „wyzwania etyczne” domagają się od państwa „nie tylko służebnego wsparcia oraz systemowej edukacji, ale również jasnego i czytelnego prawa”.

Sygnatariusze oświadczenia odwołują się także do słów św. Jana Pawła II, który podkreślał, że „miarą postępu ludzkości nie są zdobycze technologii, ale raczej stopień wrażliwości moralnej osiągnięty przez jej członków” i apelował o „nowy humanizm, w którym cenne osiągnięcia czasów współczesnych zostaną zintegrowane z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka”.

Z wielu stron słychać coraz częstsze głosy o potrzebie pozytywnej ofensywy w imię wartości cywilizacyjnych. I choć Nowy Humanizm pojawiał się jako puste hasło w wypowiedziach prezydenta Francji czy władz UNESCO, to dużo wcześniej i konkretniej idea ta wybrzmiewa w dokumentach ostatniego soboru i wypowiedziach absolutnie wszystkich kolejnych papieży. Wszak trudno o ideę bardziej chrześcijańską niż odnajdywana w listach św. Pawła koncepcja “nowego człowieczeństwa”, która również dziś może zostawić daleko w tyle swoje komunistyczne podróbki

– mówi Michał Baran.

Oby decyzja Trybunału Konstytucyjnego, na którą wszyscy z nadzieją czekamy, była dla Polski i świata początkiem takiej właśnie drogi

– dodaje sekretarz zarządu Fundacji JEDEN Z NAS.

„Pielęgnujemy głęboką nadzieję, że nasza wspólna Konstytucja już wkrótce okaże się znakiem prawdziwego postępu ludzkości, a Polska wierna wezwaniu Jana Pawła II okaże się kolebką i stolicą postulowanego przez niego „nowego humanizmu” – czytamy w oświadczeniu.

Dzień wspomnienia Jana Pawła II, szczególnie w roku przeżywania nie tylko rocznicy jego urodzin i śmierci, ale i rocznic narodowych związanych z Bitwą Warszawską i Solidarnością, to zdecydowanie najlepszy moment. Nie będzie lepszego czasu na ten ważny krok, który postawi Polskę na czele zmagań o bardziej cywilizowany świat

– podsumowuje Andrzej Sobczyk z zarządu Fundacji JEDEN Z NAS.

Fundacja JEDEN Z NAS apeluje także o głosy poparcia pod oświadczeniem za pośrednictwem petycji na platformie CitizenGO. Fundacja  jest pierwszą polską organizacją pro-life mającą status lobbysty w instytucjach Unii Europejskiej. Fundacja prowadzi portal pro-life www.jedenznas.pl i współtworzy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pierwszą w Polsce Poradnię Bioetyczną (www.poradniabioetyczna.pl).

Poniżej pełna treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek złożony przez grupę posłów o uznanie tzw. aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją RP. Z punktu widzenia prawnego zagadnienie przedstawia się jasno i klarownie: artykuł 38 ustawy zasadniczej mówi o „zapewnieniu każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia”, artykuł 30 o„przyrodzonej i niezbywalnej godność człowieka”, która „jest nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”, zaś artykuł 32 o tym, że „wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne” i „nikt nie może być dyskryminowany”. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany 28 maja 1997 roku w sprawie niezgodności z Konstytucją tzw. przesłanki społecznej do aborcji stwierdza następująco:

„Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

Z punktu widzenia nauki równie trudno o jakąkolwiek wątpliwość. Unikalny genom jednoznacznie wskazuje na tożsamość człowieka, niezależnie na jakim etapie rozwoju się znajduje i czy jest nazywany zarodkiem (do 9. tygodnia ciąży), płodem (do momentu urodzenia), noworodkiem (miesiąc po urodzeniu), niemowlęciem (do ukończenia roku), dzieckiem czy osobą dorosłą.

Wszelkie wątpliwości i emocje związane z tematyką aborcji mają charakter ideologiczny i etyczny, ponieważ każde TAK niezbędne dla poszanowania życia i godności jednej osoby czasami domaga się jakiegoś NIE w postaci „nie-do-godności” i wyrzeczeń poniesionych przez innych. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sytuacji czy to prawnego obowiązku udzielenia pierwszej pomocy, czy ograniczenia różnych swobód w celu troski o czystość wody lub powietrza, czy wreszcie doświadczanych w tym roku ograniczeń i uciążliwości wynikających z troski o zdrowie publiczne. Każde z tych wyzwań etycznych na swój sposób domaga się od państwa nie tylko służebnego wsparcia oraz systemowej edukacji, ale również jasnego i czytelnego prawa.

Jan Paweł II, którego wspomnienie Kościół katolicki będzie przeżywał właśnie 22 października, podkreślał, że „miarą postępu ludzkości nie są zdobycze technologii, ale raczej stopień wrażliwości moralnej osiągnięty przez jej członków”. Podczas tego samego przemówienia 19 października 1986 roku we Florencji, kolebce i stolicy renesansowego humanizmu, wskazywał również, że „trzeba zapoczątkować nowy humanizm, w którym cenne osiągnięcia czasów współczesnych zostaną zintegrowane z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka”.

Inspirowani tymi słowami pielęgnujemy głęboką nadzieję, że nasza wspólna Konstytucja już wkrótce okaże się znakiem prawdziwego postępu ludzkości, a Polska wierna wezwaniu Jana Pawła II okaże się kolebką i stolicą postulowanego przez niego „nowego humanizmu”.

  Jakub Bałtroszewicz
  Prezes Zarządu Fundacji JEDEN Z NAS

 Michał Baran
 Sekretarz Zarządu Fundacji JEDEN Z NAS

Andrzej Sobczyk
Członek Zarządu Fundacji JEDEN Z NAS

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter