28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatnia prosta

Ocena: 0
1886

 


POJEDYNEK CIENI

Tydzień później miała miejsce debata pomiędzy wiceprezydentem Mikiem Pencem i senator Kamalą Harris, kandydatką na wiceprezydenta z ramienia Partii Demokratycznej. Odbyła się bez większych fajerwerków, prowadząca ją Susan Page, nie miała większych kłopotów z utrzymaniem porządku, mimo to widzowie niewiele dowiedzieli się o programach wyborczych kandydatów. Harris potwierdzała swe zdecydowane poparcie dla przerywania ciąży, choć, zapewne z przyczyn wizerunkowych, nie była tak stanowcza jak wcześniej, gdy mówiła, że prawo to winno obowiązywać aż do chwili narodzin! Natomiast M. Pence potwierdził swe niezmienne i stanowcze poparcie dla kultury życia.

Czekają nas jeszcze dwie debaty pomiędzy Trumpem i Bidenem. Zatem, używając sportowego określenia, piłka jest nadal w grze, z tym że gra toczy się już w doliczonym czasie. Jednak ta zaprogramowana na 15 X już została odwołana. Komitet organizacyjny postanowił, że zostanie przeprowadzona zdalnie, zaś Trump kategorycznie odrzucił tę propozycję. Pretekstem do tej zmiany formatu debaty miały być względy zdrowotne, ale naprawdę chodzi o danie prowadzącemu możliwości wyłączania mikrofonu.

Przez długie miesiące Trump przedstawiał swego przeciwnika jako zniedołężniałego staruszka i tym sposobem niesłychanie obniżył oczekiwania wyborców co do jego potencjału w debatach. W tym kontekście Biden wypadł dobrze, co nie znaczy, że gołym okiem nie było widać, że 20 listopada ukończy on 78 lat. Biden już dwukrotnie ubiegał się o nominację z ramienia Partii Demokratycznej i dwukrotnie zrobił błyskawiczną klapę. Tym razem mu się poszczęściło, ponieważ partyjna elita zdawała sobie sprawę, że wygrana w prawyborach B. Sandersa, który sam określa siebie jako socjalistę, oznacza klęskę w zwarciu z Trumpem. Mówiąc krótko, pozycja Bidena nawet w samej Partii Demokratycznej nie należy do mocnych. Zasadne przeto jest pytanie, jeśli wygra duet Biden-Harris, kto z nich będzie odgrywać pierwszoplanową rolę?

Senator Harris ma na pewno poglądy dużo bardziej lewicowe od Bidena, który sam ideologicznie mieści się z lewej strony sceny politycznej. Harris należy do osób wyznających poglądy, które bywają określane jako „cywilizacja śmierci”. Amerykańska skrajna lewica już sobie ostrzy zęby na myśl, że leciwy Biden, który przed laty miał ogromne kłopoty zdrowotne (tętniaki w mózgu), nie będzie ubiegać się o drugą kadencję i za cztery lata Harris bez trudu sięgnie po pełnię władzy.

 


SKRĘT W LEWO? 

To jest dalsza przyszłość, natomiast ogromna zmiana może nastąpić już w wyniku obecnych wyborów, ponieważ grozi, że Demokraci zdołają zdobyć większość także w senacie. Izba niższa (Reprezentantów) już obecnie jest w ich rękach i istnieje realna groźba, że pełnia władzy przejdzie w ręce reprezentantów lewicy. Do faktycznego przejęcia władzy wystarczy im wynik 50 do 50, ponieważ w przypadku „remisu” głos rozstrzygający przypada wiceprezydentowi, co w razie wygranej Bidena oznaczałoby K. Harris. Ostatnie prognozy przedwyborcze dają Demokratom większość 51 do 49.

Taki rozwój sytuacji oznaczałby ogromną zmianę na mapie politycznej świata. Trump, mimo swoich pokaźnych wad, nie wahał się prowadzić zupełnie niezależnej polityki. Szczególnie dotyczyło to spraw światopoglądowych. Ten były liberał, były zwolennik przerywania ciąży, trzykrotnie żonaty kobieciarz (o pozamałżeńskich romansach lepiej zamilczeć) przedzierzgnął się w twardego obrońcę tradycji judeochrześcijańskiej, co szczególnie zaznaczyło się w przypadku nominacji sędziów do federalnego sądu najwyższego. Teraz nad światem wisi groźba ponownego sojuszu amerykańskiej i zachodnioeuropejskiej lewicy, z tym że lewicowość B. Obamy blednie w porównaniu z lewicowością K. Harris.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter