23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Osaczanie Donalda Trumpa

Ocena: 0
1618

Zwycięstwo wyborcze Trumpa było wstrząsem dla waszyngtońskiego establishmentu. I nie tylko dla niego. Dlatego elity przystąpiły do kontrataku.

fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS

Wraz z Brexitem wygrana Donalda Tumpa w wyborach prezydenckich utorowała drogę do zwycięstwa politycznych outsiderów we Włoszech, tryumfu nacjonalistów w Austrii, zwiększenia poparcia dla Alternatywy dla Niemiec. Może walnie przyczynić się do wygranej Marie Le Pen we Francji. Ten ostatni fakt zapewne byłby gwoździem do trumny euro, a może i Unii. Dlatego elity przeszły do przeciwuderzenia.

Główną linia natarcia jest rzekoma cicha współpraca pomiędzy sztabem wyborczym Donalda Trumpa i służbami rosyjskimi. Od ponad dziesięciu lat stosunki pomiędzy USA i Rosją, pomimo „resetu” ogłoszonego przez Baracka Obamę, były napięte. Otwarta wojna na słowa rozpoczęła się w lutym 2007 r., gdy prezydent Włodzimierz Putin podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oskarżył Stany Zjednoczone o łamanie norm międzynarodowych i nieokiełznane używanie siły zbrojnej oraz podważył moralne przywództwo USA. Zbrojny najazd na Ukrainę doprowadził do gwałtownego zaostrzenia stosunków – dla Ameryki Rosja stała się wrogiem numer jeden (szerzej: „Idziemy” nr 24/2017).

 

Maile Hillary Clinton

W tym kontekście nieustanne zachwyty kandydata Trumpa nad Putinem i jego zapowiedzi zawarcia bliżej niesprecyzowanego porozumienia z Moskwą stanowiły niezwykły dysonans. Co więcej, w trakcie kampanii wyborczej w 2016 r. niezwykłego znaczenia nabrała sprawa używania przez Hillary Clinton, gdy ta była sekretarzem stanu, zamiast rządowego – prywatnego systemu komputerowego, który nie miał właściwych zabezpieczeń i z tego powodu kopie jej e-mailowej korespondencji wypłynęły na światło dzienne. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -