23 września
sobota
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrona wolności religijnej jednym z priorytetów Polski w RB ONZ

Ocena: 0
332

Obrona wolności religijnej jest jednym z naszych priorytetów, jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dodał, że Polska monitoruje m.in. przestrzeganie prawa międzynarodowego i wolności religijnej.

fot. arch. MSZ

Minister Czaputowicz pod koniec lipca br. przebywał w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w pierwszej Ministerialnej Konferencji Wspomagania Wolności Religii zorganizowanej z inicjatywy sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Trzydniowa konferencja zgromadziła ponad 350 osób z 80 państw świata, wśród nich ministrów spraw zagranicznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i międzynarodowych oraz duchownych różnych wyznań religijnych.

Szef MSZ podkreślił, że "obrona wolności religijnej jest jednym z naszych priorytetów jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ". – Monitorujemy przestrzeganie prawa międzynarodowego, obronę ludności cywilnej oraz wolności religijnej. W swoim wystąpieniu na konferencji (w Waszyngtonie – PAP) przypomniałem m.in. o przyznawanej przez polskie MSZ nagrodzie +Pro Dignitate Humana+, w uznaniu zasług za pełne poświęcenia, bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej – powiedział Czaputowicz.

Przypomniał, że w 2017 r. roku otrzymały ją jazydzkie działaczki społeczne: Nadia Murad i Farida Abbas. – Nagroda została im wręczona podczas "Warszawskiego dialogu na rzecz demokracji". Był to też wyraz solidarności Polski z jazydami i innymi mniejszościami religijnymi, które cierpią prześladowania ze strony tzw. Państwa Islamskiego – powiedział szef polskiej dyplomacji w wywiadzie, który w sobotę ukazał się na portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Minister powiedział, że największe prześladowania religijne mają miejsce na Bliskim Wschodzie, na obszarach objętych wojną, czyli w Syrii, Iraku oraz w Iranie, a także w Azji, m.in. w Pakistanie i Mjanmie.

Minister był również pytany o ocenę wysuniętej przez Kościół idei organizacji korytarzy humanitarnych.

– Na szczęście skala działań zbrojnych na Bliskim Wschodzie jest coraz mniejsza, rosną więc nadzieje na pokój w tym regionie, na powstanie warunków do powrotu uchodźców i możliwość odbudowy ich krajów – podkreślił Czaputowicz. Przypomniał, że celem działań Polski jest pomoc "na miejscu", finansowana z budżetu państwa i składek społecznych. Według niego w 2017 r. wartość polskiej pomocy osiągnęła 173 mln zł i była to kwota sześciokrotnie większa niż w 2015 roku.

Szef MSZ zaznaczył jednocześnie, że "nie jest rozwiązaniem sprowadzanie uchodźców do Europy, ale tworzenie (im) warunków do normalnego życia na miejscu, tam gdzie ci ludzie się znajdują".

– Przypomnę wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Libanie, której celem było omówienie programu budowy osiedli dla uchodźców. Dobrym przykładem podobnej filozofii działania jest także program "Rodzina Rodzinie" prowadzony przez Caritas Polska. Dzięki niemu pomoc na miejscu uzyskuje ok. 6 tys. syryjskich rodzin w Aleppo. To pokazuje jak świetnie samo społeczeństwo potrafi się zorganizować i udzielać pomocy, poza strukturami państwowymi. Musimy sobie także zdawać sprawę, że migranci nie chcą pozostawać u nas na dłużej ze względu na niższy poziom życia niż w państwach starej Unii Europejskiej. Mamy przykład Fundacji Estera, w ramach której przyjmowano uchodźców w parafiach i prawie wszyscy z nich wyjechali – powiedział.

Minister z uznaniem odniósł się również do pracy polskich misjonarzy. – Polscy misjonarze i misjonarki realizują różne programy edukacyjne i humanitarne, finansowane z budżetu państwam.in w Etiopii, Egipcie, Rwandzie, Tanzanii, Zambii, Senegalu, ale także w Indiach czy na Białorusi. Bardzo cenimy ich zaangażowanie – podkreślił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, wspomnienie św. Ojca Pio
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter