27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nuncjusz na Ukrainie: Ukraińcy wiedzą, że w chwili zagrożenia nie są sami

Ocena: 0
397

Papież jest na Ukrainie zwierzchnikiem religijnym o największym zaufaniu społecznym. Dlatego jego niedzielny apel o pokój dodał Ukraińcom otuchy – mówi Radiu Watykańskiemu nowy papieski przedstawiciel w tym kraju, abp Visvaldas Kulbokas. Podkreśla on, że zagrożeni wojną ludzie wiedzą, że w tej trudnej dla Ukrainy sytuacji nie są sami, że o nich nie zapomniano. Jest to dla nich wielkie wsparcie.

Fot. VaticanMedia - abp Visvaldas Kulbokas: Zagrożenie umocniło Ukraińców i ich miłość do ojczyzny

Nuncjusz apostolski na Ukrainie zapewnia, że bardzo intensywna jest tam w tych dniach modlitwa o pokój. Mając na względzie apel Papieża, który ogłosił na jutro dzień modlitwy i postu w tej intencji, abp Kulbokas będzie uczestniczył w liturgii zorganizowanej przez Wspólnotę św. Idziego w rzymskokatolickiej katedrze w Kijowie. Jak zapewnia pochodzący z Litwy papieski dyplomata, świadomość zagrożenia przyczyniła się do integracji ukraińskiego społeczeństwa.

Zagrożenie umocniło Ukraińców i ich miłość do ojczyzny

Jednym z aspektów, które dostrzegłem od samego początku mojej misji nuncjusza, odkąd przybyłem do Kijowa we wrześniu ubiegłego roku, jest fakt, że wojna, która trwa już od ośmiu lat we wschodnich regionach kraju, spowodowała oczywiście wiele problemów. Niektórzy stracili swoich najbliższych. Ja sam poznałem różnych ludzi zniszczonych przez wojnę, bo stracili zdrowie, dom czy pracę. Jednakże, to wszystko również umocniło Ukraińców w obliczu trudności. Ryzyko zaostrzenia się konfliktu jest postrzegane z większą odwagą, jeśli porównamy to z innymi krajami czy regionami, które żyją w pokoju. Oczywiście jest niepokój, ale zarazem dostrzegam też wielką miłość do ojczyzny, postanowienie, by, jeśli pojawią się trudności, spełnić swój obowiązek. Jak wiadomo, są tu Ukraińcy, którzy mówią po ukraińsku, są regiony, gdzie dominuje język rosyjski, albo też obszary, gdzie znacząca jest obecność języka polskiego, węgierskiego czy jeszcze innych. Ale w tych ostatnich miesiącach mogłem docenić miłość do Ukrainy, która jednoczy wszystkich tych ludzi. Nie twierdzę, że nie ma trudności, ale ogólnie rzecz biorąc, właśnie ten konflikt wzmocnił spójność tego kraju.

- ocenia abp Visvaldas Kulbokas.

czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter