29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy prezydent Austrii apeluje o "pokojowy projekt europejski"

Ocena: 0
715

Apelem o jedność europejską rozpoczął urzędowanie nowy prezydent Republiki Austrii. Alexander Van der Bellen, dziewiąty prezydent Drugiej Republiki, który został wybrany w wyborach 4 grudnia 2016 r. Uroczystość jego zaprzysiężenia odbyła się 26 stycznia w siedzibie parlamentu w Wiedniu.

fot. PAP/EPA/LISI NIESNER

„Pokojowy projekt europejski” po drugiej wojnie światowej jest wart wysiłków – powiedział Van der Bellen w swoim pierwszym przemówieniu wygłoszonym w historycznej sali plenarnej austriackiego parlamentu w Wiedniu. Polityk Partii Zielonych zapewnił, że nacjonalizm i myślenie tylko o dobru własnego kraju nie leżą w interesie Austrii, natomiast należy iść nadal drogą integracji w „jeszcze niecałkowicie zjednoczonej i drażliwej” Europie. Jako „credo” Republiki Austrii wymienił niczym nie ograniczoną godność człowieka oraz niepodzielne prawa człowieka. Takie wartości, jak wolność, solidarność zwłaszcza ze słabymi oraz odpowiedzialność Van der Bellen określił jako fundament dotyczący również migrantów, „niezależnie od wszelkich wyzwań”.

Zmiany społeczne, jakich jesteśmy świadkami, budzą wiele obaw, ale większa od obaw musi być ufność w przyszłość – stwierdził nowy prezydent Austrii. – Uwierzmy w wolność, równość i solidarność – w to, co uczyniło Austrię silną – apelował Van der Bellen.

W akcie zaprzysiężenia nowego prezydenta Austrii uczestniczyli m.in. przedstawiciele wspólnot religijnych. Kościoły chrześcijańskie reprezentowali: przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, kard. Christoph Schönborn, luterański biskup Michael Bünker i greckoprawosławny metropolita Arseniusz. Zwracając się do nich Van der Bellen powiedział, że „wraz ze wspólnotami religijnymi chciałby dążyć do odnowy spójności społecznej”.

72-letni Alexander Van der Bellen jest emerytowanym profesorem ekonomii i byłym przewodniczącym austriackiej Partii Zielonych. Na prezydenta został wybrany w trzeciej turze wyborów 4 grudnia 2016 r. ze znaczną przewagą głosów. Jego kontrkandydatem był Norbert Hofer z Partii Wolnościowej FPÖ.

Po drugiej turze wyborów prezydenckich 22 maja, ich wyniki zakwestionowała FPÖ, zwracając uwagę na – jej zdaniem – pewne nieprawidłowości i zażądała powtórzenie wyborów. Wspierany przez nią kandydat uzyskał w drugiej turze 49,7 proc. głosów, natomiast 50,3 proc. głosów otrzymał Van der Bellen.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku wyborczego 1 lipca. Na podstawie tej decyzji w całej Austrii musiała zostać powtórzona druga tura wyborów prezydenckich. Trybunał nie potwierdził zarzutów o przypadkach manipulowania, jednak możliwość manipulacji stanowiła na tyle ciężki zarzut, że zdecydował o powtórzeniu wyborów. Zaskarżający wynik głosowania wskazywali m.in. na fakt, że w niektórych okręgach nadsyłane pocztą karty do głosowania były otwierane w niepełnym składzie komisji.

Konieczność przeprowadzenia wyborów aż w trzech turach spowodowała, że Austria nie miała prezydenta przez 202 dni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter