23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niszczenie łodzi uchodźców to absurd

Ocena: 0
1993
Tak uważa ekspert ds. uchodźców przy Włoskiej Konferencji Biskupiej, który ostro skrytykował plany Unii Europejskiej dotyczące polityki migracyjnej.
20150424 13:53
ts / Rzym (KAI), mz
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
 
W wywiadzie dla dzisiejszego wydania włoskiego dziennika „La Repubblica” dyrektor biskupiej fundacji „Migrantes”, Giancarlo Perego, określił je mianem „absurdalnych”.

To „skandal”, że UE stawia przede wszystkim na operacje związane z kontrolą graniczną zamiast niezwłocznie zwiększyć środki na poszukiwanie i ratowanie tonących w morzu uchodźców – powiedział Perego.

Zaproponował utworzenie europejskiej operacji ratunkowej, której zakres działań sięgałby aż po wybrzeże Libii. W tej inicjatywie powinny uczestniczyć organizacje międzynarodowe.

Ponadto ekspert włoskiego episkopatu przypomniał o potrzebie jak najszybszego przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w Libii, Egipcie oraz innych krajach północnej Afryki, z których pochodzi większość uchodźców przypływających Morzem Śródziemnym do Europy.

Tropienie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi to jedna z propozycji, jakie padły wczoraj w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej. UE zamierza potroić budżet operacji patrolowania granic na Morzu Śródziemnym, a niektóre państwa członkowskie przeznaczą dodatkowe okręty i samoloty na potrzeby tej operacji.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły