24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy utrudniają ekshumacje polskich ofiar obozów koncentracyjnych

Ocena: 0
777

Od roku IPN nie może uzyskać zgody na prace na cmentarzu w Fuerstenbergu, gdzie pochowane są polskich więźniarek pomordowane w Ravensbrueck. Tymczasem Niemcy prowadzą rocznie dziesiątki prac ekshumacyjnych na terenie Polski – czytamy w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku".

fot. wikipedia by Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 (Więźniarki przy pracy w Ravensbruck)

– Myślę, że w najbliższym czasie powinien nastąpić przełom w tych naszych staraniach, innej sytuacji nie mogę sobie wyobrazić – mówi "Naszemu Dziennikowi" wiceprezes IPN, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– To znaczy, że strona niemiecka wyda zgodę na przeprowadzenie badań na terenie cmentarza w Fuerstenbergu, czyli tam, gdzie grzebano w pewnej kwaterze na cmentarzu lokalnym prochy Polek i innych więźniarek, które zamordowano na terenie obozu Ravensbrueck – doprecyzował Szwagrzyk.

Dziennik podał, że kiedy Instytut otrzyma zgodę niezwłocznie przystąpi do działania. – W tej chwili jesteśmy jeszcze na etapie działań organizacyjnych, przygotowawczych – zaznacza Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN wskazuje na brak symetrii w relacjach polsko-niemieckich, ponieważ dotychczas IPN nie prowadził tego typu działań na terenie Niemiec. – Będą to pierwsze prace, dotychczas takie działania nie były prowadzone na terenie Niemiec – podkreśla.

Jak podaje "Nasz Dziennik", strona niemiecka co roku prowadzi kilkadziesiąt prac ekshumacyjnych na terenie Polski. – Istotnie, każdego roku Fundacja Pamięć, działająca na rzecz rządu niemieckiego, prowadzi ogromne ilości takich działań – wskazuje wiceprezes IPN. – Mówimy o tysiącach szczątków żołnierzy niemieckich, których na terenie Polski w różnych miejscach się ekshumuje i przenosi na cmentarze wojenne – dodał.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -