2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: nowy kanclerz Olaf Scholz złożył przysięgę w Bundestagu

Ocena: 0
495

W środę Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza Niemiec. Wkrótce potem Scholz odebrał nominację z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po powrocie z prezydenckiego pałacu Bellevue kanclerz złożył przysięgę w Bundestagu. Nie dodał słów "Tak mi dopomóż Bóg".

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Przewodnicząca parlamentu Bärbel Bas poinformowała, że za Scholzem głosowało 395 posłów, przeciw było 303, a sześciu wstrzymało się od głosu. Do tzw. większości kanclerskiej potrzeba było 369 głosów, partie nowej koalicji rządowej SPD, Zieloni i FDP dysponują razem 416 głosami.

Po głosowaniu Scholz udał się do pałacu Bellevue, gdzie otrzymał akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. "Panie kanclerzu, moje serdeczne gratulacje" - powiedział Steinmeiera przekazując nominację. W południe Scholz złoży przysięgę w Bundestagu. Wybór kanclerza był tajny, posłowie wypełniali karty do głosowania w kabinie. Każdy był wywoływany do głosowania indywidualnie po nazwisku i proszony o przyjście do kabiny. Na początku środowego posiedzenia Bundestag pożegnał ustępującą kanclerz Merkel owacjami na stojąco. Jedynie deputowani z frakcji AfD nie klaskali i pozostali na miejscach.

Scholz ślubował m.in., że będzie poświęcał swoje siły dla dobra narodu niemieckiego i sumiennie wypełniał swoje obowiązki". Nie dodał kończącej tekst przysięgi formuły "Tak mi dopomóż Bóg". To jedyny fragment zapisanego w konstytucji tekstu przysięgi, który można pominąć. Ostatni kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroeder, również zrezygnował z niej podczas ceremonii zaprzysiężenia. Jednak w przeciwieństwie do Schroedera, Scholz jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z Kościoła protestanckiego - przekazała telewizja ARD.

63-letni polityk socjaldemokratycznej partii SPD zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, która rządziła przez 16 lat i podjęła decyzję, aby nie startować we wrześniowych wyborach. Merkel jest pierwszym kanclerzem Niemiec, który nie przegrał wyborów ani nie został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, lecz ustąpił z niego dobrowolnie. Scholz jest czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej - po Willy'm Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982) i Gerhardzie Schroederze (1998-2005). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

Kanclerz Olaf Scholz uda się 10 grudnia z wizytą inauguracyjną do Paryża oraz do Brukseli, gdzie spotka się z władzami UE i NATO - poinformowało w środę Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego (BPA). W Paryżu kanclerz Scholz zostanie przyjęty z honorami wojskowymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. "Pierwsza wizyta zagraniczna kanclerza Scholza jest wyrazem bliskich więzi i przyjaźni między Niemcami a Francją" - poinformała BPA. Głównym tematem rozmów będą kwestie dwustronne, międzynarodowe i europejskie.

W Brukseli kanclerz Scholz "spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - pisze BPA. W centrum uwagi znajdą się przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Wieczorem kanclerz Scholz spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, aby podkreślić znaczenie Sojuszu dla niemieckiego, europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa - zaznaczyło Biuro Prasowe Rządu.

PAP z Berlina Berenika Lemańczyk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter