28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niedzielny kompromis

Ocena: 0
398

Wolna niedziela to ważny krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” i inicjatorem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, rozmawia Monika Odrobińska

 

Czy stopniowe odzwyczajanie nas od handlu w niedzielę to dobry pomysł?

Przypomnijmy: od 1 marca 2018 r. pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu będzie handlowa, w 2019 r. sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu. Zdaniem „Solidarności” handlowej istnieje ryzyko, że wprowadzi to chaos i zdezorganizuje system pracy. Jednak wcześniejsza propozycja sejmowej komisji, która chciała tylko dwóch wolnych niedziel w miesiącu, stała w sprzeczności z duchem obywatelskiego projektu. A podkreślę, że podpisało się pod nim się ponad pół miliona ludzi. Nie spełniała też oczekiwań pracowników handlu. Możemy więc mówić o kompromisie.

 

Zakaz handlu będzie obowiązywał z odstępstwami – jakimi?

W 2018 r. będą 23 wolne niedziele. W 2019 r. wolnych niedziel będzie już 37, a handlowych 15, z kolei od roku 2020 handlowych będzie tylko siedem niedziel: przed świętami Bożego Narodzenia oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, czyli podczas sezonowych wyprzedaży.

We wszystkie niedziele otwarte będą piekarnie, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy na dworcach i lotniskach. Nie jest prawdą, że w niedziele będą mogły handlować sklepy, które pod pretekstem odpieku mrożonego pieczywa będą udawać piekarnie. Innymi słowy doniesienia o tym, że dyskonty spożywcze największych sieci będą mogły być czynne w niedziele, nie ma nic wspólnego z prawdą. W ustawie zapisano obostrzenia niedopuszczające do budowania supermarketów przy stacjach kolejowych czy nowych sklepów na dworcach. Spod zakazu wyjęte są małe sklepy osiedlowe, pod warunkiem, że w niedzielę za ladą stanie właściciel. Nie ma więc obawy, że w niedziele nie da się kupić chleba czy butelki wody.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (635), 3 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 13 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter