4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie łączymy Nord Stream 2 z reparacjami za II wojnę światową

Ocena: 0
518

– Nie łączymy sprawy Nord Stream 2 z kwestią reparacji dla Polski za II wojną światową – oznajmił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do doniesień z serwisu internetowego „Politico”.

fot. pixabay.com

Na stronach internetowych „Politico” w czwartek pojawiła się informacja, że Niemcy byli gotowi do rezygnacji budowy Nord Stream 2 w zamian za zaniechanie dążeń Polski do roszczeń za II wojnę światową. Serwis powołał się na źródła niemieckiej dyplomacji.

Absolutnie nie łączymy tych spraw – powiedział Morawiecki w Radiu Szczecin.

Sądzimy, że Nord Stream 2 jest projektem bardzo szkodliwym, który zagraża bezpieczeństwu Europy Środkowej. Jest projektem, który może być wręcz zabójczy dla Ukrainy, dla naszego bezpośredniego sąsiad. Ponieważ w momencie zupełnego wyłączenia Ukrainy z tranzytu gazu nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby destabilizować sytuację na Ukrainie jeszcze bardziej – zauważył premier.

Jak dodał, Nord Stream 2 „to projekt, który jednocześnie wiąże bardzo mocno Niemcy z Rosją i powoduje, że Polska znowu będzie narażona na dyktat cenowy ze strony Gazpromu i Rosji”.

Bardzo dobrze, że niedaleko Szczecina, w Świnoujściu powstał terminal LNG, dzięki któremu już częściowo możemy się uniezależniać od Gazpromu. Jednocześnie pracujemy nad Baltic Pipe, czyli nad gazociągiem do Norwegii. O tym rozmawiałem w Brukseli z premierem Danii Larsem Rasmussenem – zaznaczył szef rządu.

Pytany, czy polski rząd podejmie inicjatywę w sprawie reparacji wojennych, odpowiedział, że „dzisiaj jest ona badana na forum Sejmu”. Nie tylko te tematy nie są łączone, ale temat reparacji powinien pojawić się na agendzie rozmów polsko-niemieckich – oznajmił premier. (PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter