28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie będzie wotum nieufności dla Macierewicza

Ocena: 0
530

Sejm odrzucił w środę wniosek PO o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza. Za przyjęciem wniosku zagłosowało 190 posłów z PO, Nowoczesnej i PSL, podczas gdy 238 głównie z PiS było przeciw, a 14 głównie z Kukiz'15 wstrzymało się od głosu. 

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 231 głosami.

Siemoniak, który w imieniu klubu Platformy uzasadniał wniosek, ocenił, że jest to wniosek szczególny i "inny niż te, które są pewną rutyną wysokiej izby co jakiś czas niezależnie od tego, kto rządzi". – Panie prezesie – zwrócił się do lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego – to pan tego dżina wypuścił z butelki. Pan ma butelkę, my mamy zakrętkę, tam jest dżin. Schowajmy tego dżina z powrotem do butelki, a Polska na tym skorzysta. Zróbmy to – apelował Siemoniak, wskazując na Macierewicza.

– Szczególny paradoks tego wniosku polega na tym, że to obóz rządzący chciałby, żeby Antoni Macierewicz został odwołany, a wielu polityków opozycji życzyłoby sobie, żeby ktoś taki, kto dostarcza tylu skandali i tylu kontrowersji jak najdłużej pozostał ministrem obrony narodowej. Pozostawanie Antoniego Macierewicza na tym stanowisku szkodzi bezpieczeństwu Polski – powiedział Siemoniak, który był poprzednikiem Macierewicza w MON.

Zauważył, że badania wskazują, że jedna trzecia wyborców PiS chciałby odejścia Macierewicza z rządu. – Ja się domyślam, kto jest tą trzecią częścią w pierwszej ławie rządowej, która by chciała jego odejścia – powiedział poseł PO. – Bardzo bym chciał przekonać jedną trzecią tej ławy do właśnie tej decyzji – dodał, wskazując na miejsca zajmowane w Sejmie przez klub PiS. Przypomniał, że to drugi wniosek o odwołanie szefa MON w tej kadencji, poprzedni był rozpatrywany w lipcu 2016 r. – Pomyślmy, ile złych rzeczy, by się nie wydarzyło, gdyby wtedy się przychyliła do naszego wniosku – powiedział były szef MON.

– Najpoważniejszym grzechem Antoniego Macierewicza jest to, że wielu myśli, że on naprawia armię, poprawia cokolwiek, a tymczasem tę armię demoluje – powiedział Siemoniak. Podkreślił, że obrona terytorialna, "ukochane dziecko Macierewicza", jest Polsce potrzebna, natomiast w obecnym wydaniu funkcjonuje kosztem armii zawodowej.

Podkreślił, że w ostatnich miesiącach na odejście z wojska przed upływem kadencji zdecydowali się m.in. szef Sztabu Generalnego, dowódca generalny i szef Inspektoratu Uzbrojenia. – Nie było takiej sytuacji nigdy w Polsce, nie było takiej sytuacji w innym kraju, żeby w jednym momencie najwyżsi dowódcy odchodzili, nie widząc możliwości współpracy z Antonim Macierewiczem – mówił Siemoniak. W jego ocenie to jest też "efekt atmosfery w wojsku, upokarzania, łamania regulaminu i pragmatyki wojskowej, wzywania w nocy, poniżania, meldowania Bartłomiejowi Misiewiczowi i oddawania mu honorów".

Misiewicz – mówił Siemoniak – stał się jedną z twarzy PiS i symbolem pewnego typu kariery, niekompetencji i bezwzględności. 

Zdaniem Siemoniaka "czarną kartą" obecnego szefa MON jest modernizacja sił zbrojnych. Poseł PO zwrócił też uwagę na zmieniające się zapowiedzi Macierewicza w sprawie zakupu śmigłowców, nieprawdziwe słowa o okrętach typu Mistral, rzekomo przekazanych przez Egipt do Rosji, oraz skrytykował decyzję o rezygnacji przez Polskę ze statusu państwa ramowego w Eurokorpusie, a także promowanie generałów po zaocznym kursie.

Siemoniak podkreślił, że od czasu, gdy Macierewicz zaangażował aparat państwowy w ponowne badanie katastrofy smoleńskiej, liczba osób wierzących w zamach spada. Ocenił, że niebywałe były słowa byłego przewodniczącego podkomisji smoleńskiej przy MON o wykończeniu Caracali. Siemoniak zarzucił też MON faworyzowanie Boeinga, którego pracownikiem był Berczyński, w postępowaniu na samoloty do przewozu VIP-ów.

Za szczególnie bulwersującą sprawę Siemoniak uznał ubiegłoroczny konflikt szefa MON z powstańcami warszawskimi na tle wplecenia apelu smoleńskiego do obchodów rocznicy powstania.

Ministra broniła premier Beata Szydło. – Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście. Dokonuje zmian, które przywracają polskiej armii siłę, a Polsce bezpieczeństwo. Jako premier polskiego rządu oczekuję, że konsekwentnie te zmiany do końca przeprowadzi – podkreśliła.

Jej zdaniem podważanie po raz kolejny pozycji polskiego ministra obrony w przededniu spotkania szefów państw i rządów NATO w czwartek w Brukseli "nie jest mądre, nie jest odpowiedzialne, jest szkodliwe, jest nie tylko nieroztropnością, jest kardynalnym błędem".

– Antoni Macierewicz jest tym politykiem, który gwarantuje, że polska armia zostanie odbudowana, będzie sprawna, będzie silna, będzie ważnym elementem Sojuszu Północnoatlantyckiego, i będziemy mogli się czuć bezpiecznie, my, tutaj w Polsce – powiedziała premier.

Sam Macierewicz podkreślił, że po raz pierwszy od lat zostały wydane wszystkie pieniądze zaplanowane w danym roku na modernizację wojska. – Po raz pierwszy w historii osiągnęliśmy nie tylko dwuprocentowe finansowanie zgodnie z metodologią NATO-wską, ale po raz pierwszy po 70 latach oczekiwania na ziemi polskiej stoją wojska amerykańskie i wojska NATO-wskie. Wam się to nawet nie marzyło, nie mieliście odwagi postawić takiego postulatu – powiedział Macierewicz do opozycji.

Bronił też koncepcji Wojsk Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych. – Te wojska są efektem nie tylko wielkiego poruszenia patriotycznego polskiej młodzieży która widząc, jak armia była minimalizowana, rozgrabiana, sama podejmowała wysiłek tworzenia struktur proobronnych, ale jest przede wszystkim odpowiedzią na realne zagrożenia, które nazywamy hybrydowymi – mówił minister.

Zarzucił też Siemoniakowi, że gdy był w MON, zgodził się na przystąpienie Polski do porozumienia, które miało zlikwidować polski przemysł obronny. Siemoniak odpowiedział, że to absolutna bzdura.

Wiceszef MON Michał Dworczyk, który w debacie reprezentował klub PiS, zaznaczył, że PO, która po ośmiu latach zostawiła armię w fatalnej kondycji, chce "odwołać ministra, który miał zasadniczy wpływ na zorganizowanie szczytu NATO w Warszawie" w 2016 r. i podjęcie decyzji o rozmieszczeniu w Polsce sojuszniczych wojsk.

Dworczyk podkreślił, że dla wielu osób z jego pokolenia Macierewicz to nie tylko szef MON, lecz autorytet ze względu na sposób służby dla Polski i działalność w opozycji w czasach PRL. Z kolei szef komisji obrony Michał Jach ocenił, że wniosek o odwołanie ministra to zbiór pomówień, półprawd i kłamstw.

Paweł Szramka (Kukiz'15) ocenił, że minister dużo mówi o zmianach, jednak nie jest przekonujący w czynach. – Z pewnością nie usłyszycie państwo ode mnie, że Antoni Macierewicz to beznadziejny minister. Jednak nie podpiszę się również – niestety – pod stwierdzeniem, że Antoni Macierewicz to bardzo dobry minister. Ta ocena leży pewnie gdzieś po środku, a szkoda, bo na początku była zdecydowanie wyższa – powiedział Szramka. Chwalił decyzje MON za zniesieniu limitu lat służby dla żołnierzy na kontraktach. Ocenił, że sprawa Misiewicza była "zupełnie niepotrzebna", bo wprowadziła "bardzo złą atmosferę w szeregach armii".

Michał Kamiński (UED), zaznaczając, że jest wdzięczny Macierewiczowi za walkę za wolność Polski w PRL, ocenił, że minister marnuje polskie szanse. – Tym, czym był trabant wśród samochodów, w światowej motoryzacji, dziś jest Antoni Macierewicz wśród ministrów obrony narodowej NATO. Jest trabantem – powiedział Kamiński. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter