6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Neonaziści w natarciu

Ocena: 0
720

Niemcy to kraj demokratyczny, który dawno już rozliczył się ze swą dramatyczną przeszłością. Ale w RFN wciąż obecne są skrajne ugrupowania, nazywane zazwyczaj neonazistami. Są tak silne, że spenetrowały wojsko i policję.

fot. xhz

Partie, które mniej lub bardziej nawiązują do hitlerowskiej przeszłości Niemiec, nie cieszą się wielkim poparciem. Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD) w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2017 r. otrzymała, w zależności od landu, od 0,2 do 1,1 proc. głosów (najlepsze wyniki osiągnęła w byłej NRD) i nie ma ani jednego posła. Alternatywa dla Niemiec (AFD), powstała niedawno, bo w 2013 r., podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. zdobyła 11 proc. głosów. Obecnie jej popularność jest na zbliżonym poziomie.

To są ugrupowania legalne. Ale nielegalnych jest więcej. Na początku 2020 r. niemieckie służby specjalne szacowały, że aż 13 tys. osób zaangażowanych jest w działalność terrorystyczną. W czerwcu 2019 r. ekstremista zamordował polityka chadecji w Dolnej Saksonii, Waltera Lübcke. W październiku tegoż roku neonazista spowodował wybuch samochodu pułapki przed synagogą w mieście Halle. A w lutym 2020 r. doszło do strzelaniny w dwóch popularnych wśród muzułmanów „szisza-barach” w Hanau; zginęło dziewięć osób. Terrorysta popełnił samobójstwo, zostawiwszy list, w którym jako motywy czynu podawał swoje radykalne poglądy.

Po serii skandali z udziałem ekstremistów w niemieckim wojsku rząd RFN odwołał niedawno szefa kontrwywiadu wojskowego, którego zadaniem było zwalczanie ekstremizmu w Bundeswehrze.

 


ZINFILTROWANE SPECSŁUŻBY

Christof Gramm, który kieruje kontrwywiadem od 2015 r., w październiku przejdzie na wcześniejszą emeryturę. W ciągu pięciu lat, gdy Gramm stał na czele wojskowych służb specjalnych, drastycznie wzrosła obecność nazistowskich ekstremistów w wojsku.

Decyzja w sprawie Gramma została opublikowana po tym, jak minister obrony RFN Annegret Kramp-Karrenbauer rozwiązała jedną z czterech walczących kompanii niemieckich elitarnych sił specjalnych, KSK (Kommando Spezialkräfte), ponieważ stwierdzono, że wśród żołnierzy są ekstremiści. Śledczy odkryli prawdziwy skarbiec nazistowskich pamiątek i duży arsenał skradzionej amunicji oraz materiałów wybuchowych u jednego z podoficerów, który służył w KSK od 2001 r. Kilku żołnierzy z jego kompanii podczas imprez stosowało „hitlerowskie pozdrowienie” i śpiewało hitlerowskie pieśni. Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD (Militärischer Abschirmdienst) prowadzi śledztwo w sprawie ponad sześciuset żołnierzy. Z KSK zniknęło około 48 tys. sztuk amunicji i 62 kilogramy materiałów wybuchowych.

KSK istnieje już ponad dwadzieścia lat. Podczas wojny w Rwandzie w 1994 r. okazało się, że Niemcy nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom przebywającym w tym kraju. Ewakuację musieli przeprowadzić belgijscy spadochroniarze. Po kilku latach dyskusji i przygotowań w 1997 r. utworzono Kommando Spezialkräfte – po polsku można je nazwać Oddział Sił Specjalnych. Jednostka swój chrzest bojowy przeszła na Bałkanach. Walczyła w Iraku i Afganistanie. Jej 1400 żołnierzy jest wyspecjalizowanych w szturmach na pojazdy, samoloty, przygotowanych do operacji desantowych i działań w warunkach specjalnych: od pustyń, poprzez góry, po lodowce.

Nieoficjalnie przedstawiciele władz dowodzą, że są wątpliwości co do osobistej uczciwości Gramma. Ale to on nie dopilnował swoich żołnierzy. Choć być może nie ma się co dziwić: w czerwcu jeden ze śledczych MAD w wydziale ds. ekstremizmu został zawieszony w obowiązkach, bo bezprawnie udostępnił osobom niepowołanym dokumenty dotyczące jednego z podkomendnych.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter