18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Napięty tydzień w Sejmie

Ocena: 0
729

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose; odbędzie się też głosowane nad wotum zaufania dla rządu; wieczorem posłowie zajmą się projektem ustawy dotyczące zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS. W czwartek przewidziany jest wybór trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

fot. archiwum

We wtorek o godzinie 10. Sejm wznowi przerwane w ubiegłą środę I posiedzenie IX kadencji. W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. We wtorek po wznowieniu obrad premier wygłosi w Sejmie expose. Po wystąpieniu szefa rządu planowana jest debata klubowa, a następnie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Według harmonogramu głosowanie to odbędzie się o godz. 20. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Podczas wieczornego głosowania posłowie wybiorą także członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych - Sejm ustalił już, że w komisji tej zasiadać będzie 7 posłów.

 

Po głosowaniach Sejm zajmie się trzema, pierwszymi w tej kadencji, projektami ustaw. Chodzi m.in. o projekt PiS nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewiduje on, że ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie Solidarnościowy Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) może być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (na przykład tak zwanej 13. emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Z Funduszu finansowane mają być także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa). Obecnie celem SFWON jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych.

Emerytury

Posłowie rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który został złożony przez posłów PiS. Projekt zakłada likwidację od 2020 roku górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tak zwanej trzydziestokrotności ZUS. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 miliardów złotych

Jak podkreślono, wysokość emerytury jest ściśle powiązana z wysokością odprowadzanych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Im wyższa kwota odprowadzanych składek i im dłuższy okres zatrudnienia, tym wysokość świadczenia jest wyższa. Stąd też zniesienie limitu wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bezpośrednio będzie wpływać na wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury - wskazano.

Projekt krytykuje Koalicja Obywatelska, ale też Konfederacja oraz partner PiS - partia Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina. W poniedziałek wieczorem zbierze się w Sejmie klub Lewicy, który razem z przedstawicielami OPZZ i pracodawców będzie rozmawiał o projekcie ustawy dotyczącym likwidacji limitu trzydziestokrotności składek ZUS. Szef klubu Krzysztof Gawkowski podkreśla, że jego klub nie poprze tego rozwiązania bez poprawek.

Podniesienie podatku
Sejm rozpatrzy też we wtorek przyjęty przez rząd w trybie obiegowym projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 stawki akcyzy, a nie 10 punktów procentowych). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 miliardów złotych i po tyle samo w kolejnych latach. Dane te uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

W nocy z wtorku na środę mogą się odbyć głosowania nad ewentualnymi wnioskami o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu.

W środę zaplanowano przerwę w obradach Sejmu; obrady mają być kontynuowane w czwartek. Tego dnia Sejm będzie debatował nad sprawozdaniami Komisji dotyczącymi projektów zmian: w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w ustawie o podatku akcyzowym.

Trybunał Konstytucyjny

Wieczorem zaplanowano głosowania, w tym także nad wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz członków Trybunału Stanu.

PiS w ponowionej procedurze zgłosił kandydatury Roberta Jastrzębskiego, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To jedyne zgłoszone kandydatury na sędziów TK.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Jednak procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych. Jednak, przy w ponownej procedurze, PiS nie zgłosił Chojny-Duch; jej miejsce zajął Jastrzębski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter