24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Naczelny Rabin Polski krytycznie o projekcie ustawy PiS "piątka dla zwierząt"

Ocena: 0
173

- Ubój rytualny to najbardziej humanitarna forma uboju. Takie są opinie ekspertów na ten temat – powiedział rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, komentując tzw. „piątkę dla zwierząt” - projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który złożony został w Sejmie przez PiS. Zdaniem rabina przewidziana w projekcie eliminacja komercyjnego eksportu mięsa uzyskiwanego w wyniku uboju rytualnego, nie ma wystarczającego uzasadnienia.

Fot. episkopat.pl

Idea żydowskiego uboju religijnego wiąże się z dużą wrażliwością na ból zwierząt. Prawo religijne związany z ubojem prowadzi właśnie do tego, by ten ból ominąć

– podkreśla rabin Michael Schudrich w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Jeśli ktoś mówi inaczej, ma po prostu niewłaściwe informacje

– dodaje.

Jak zaznacza ubój niereligijny również powoduje ból zwierzęcia i to często znacznie większy. Związany jest on z licznymi przypadkami, w których zastosowane ogłuszenie zwierzęcia nie zadziała właściwie.

W takich sytuacjach, a jest to ok. 15 – 20 proc. przypadków, zwierzę przeżywa straszny ból

– mówi rabin Schudrich.

Jak podkreśla, dopuszczalność uboju rytualnego nie jest tylko kwestią wolności religijnej, gdyż badania potwierdzają, że ta forma uboju jest formą najbardziej humanitarną.

W związku z tym rabin Schudrich wyraża wątpliwość co do zasadności ograniczeń proponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Nie rozumiem sensu tych rozwiązań. Albo powinien być całkowity zakaz eksportu mięsa, niezależnie od sposobu uboju, albo obie formy pozyskiwania go powinny być dozwolone i dopuszczone do eksportu

– stwierdza.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tzw. „piątka dla zwierząt” złożony został w Sejmie przez PiS 11 września. W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że zakaz uboju rytualnego ma wyeliminować komercyjny eksport mięsa zabijanych w ten sposób zwierząt.

+++++++++

Założenia "piątki dla zwierząt".

1. Humanitarne traktowanie - zakaz uboju bez ogłuszania zwierząt (tzw. uboju rytualnego) za wyjątkiem uboju na potrzeby członków polskich gmin i związków wyznaniowych.
2. Kontrola społeczna ochrony zwierząt - zwiększenie kompetencji organizacji społecznych (w tym możliwość asysty policji) przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt
3. Precyzyjne prawo. Większa ochrona - określenie definicji kojca w polskim prawie, możliwość nakładania mandatów przez Inspekcję Weterynaryjną oraz regulacje zapobiegające trzymaniu zwierząt w złych warunkach
4. Bezpieczne schroniska - częstsze kontrole w schroniskach, tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta mają prawo prowadzenia schronisk, wymóg niekaralnosci i nieposzlakowanej opinii osób prowadzących schroniska i ich pracowników.
5. Koniec z łańcuchami - zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi oraz ograniczenie stosowania kolczatek

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter