29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na pasku Kremla

Ocena: 0
449

Przed wybuchem wojny na Ukrainie w Hiszpanii i Portugalii krążyły obiegowe opinie o uzależnieniu lewicowych ugrupowań, głównie radykalnego nurtu, od Rosji. Jeśli przed 24 lutego ktoś miał wątpliwości co do prawdziwości takich twierdzeń, dziś nie ma już złudzeń.

fot. Wallace Damiăło/ Pixabay

Kilka tygodni przed zgromadzeniem rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy hiszpańską opinię publiczną zelektryzowała sprawa Hugona Carvajala, byłego szefa służb kontrwywiadowczych Wenezueli, który po wypłynięciu jachtem ze swojego „karaibskiego raju” postanowił w 2019 r. uciec do Hiszpanii. Ewakuacja udała się na krótko. Po kilku miesiącach były bliski doradca legendarnego wenezuelskiego prezydenta Hugona Chaveza został osadzony w areszcie. Niebawem też po prawą rękę zmarłego w 2013 r. szefa reżimu z Caracas zjawili się w Hiszpanii wysłannicy amerykańskiego wymiaru ścigania.

 


REŻIMOWA PARTIA

Pomimo wyrażenia w 2021 r. przez Sąd Karny i Administracyjny Hiszpanii zgody na ekstradycję do USA gen. Hugona Carvajala nieprędko trafi on do Stanów, aby zostać osądzonym za rzekomy udział w masowej wysyłce narkotyków za ocean. W hiszpańskim wymiarze sprawiedliwości, który w marcu br. wstrzymał procedurę ekstradycji, panuje bowiem przekonanie, że były człowiek reżimu ma ciekawe informacje dotyczące zaangażowania Wenezueli w życie partyjne tego iberyjskiego kraju. Chodzi m.in. o sprawę nielegalnego finansowania współrządzącej Hiszpanią skrajnie lewicowej partii Podemos, która od stycznia 2020 r. tworzy wraz z socjalistami koalicję rządową. Podczas jesiennych przesłuchań Carvajal zeznał, że Wenezuela sfinansowała powstanie kilku antysystemowych ugrupowań politycznych w Europie, w tym zarówno hiszpańskiego Podemos, jak i włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd. Mało tego: od kilku miesięcy policyjna Jednostka ds. Przestępstw Gospodarczych i Podatkowych (UDEF) prowadzi sprawę dotyczącą trzech osób z byłych władz Podemos, w tym jej współzałożycielki Caroliny Bescansy. Sprawa dotyczy dokonanej w 2013 r. wpłaty 142 tys. dolarów na konta osób, które następnie ufundowały partię. Środki te miała im wysłać kontrolowana przez reżim w Caracas wenezuelska spółka naftowa PDVSA. Także Carvajal podczas swoich zeznań wskazywał na nią jako na sponsora Podemos.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 26 (869), 26 czerwca 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 29 czerwca 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter