2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mucha wobec zarzutów o praworządność

Ocena: 0
262

– Problem z praworządnością w Polsce nie występuje – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W jego ocenie ostatnie wypowiedzi liderów Francji i Niemiec wpisują się w kampanie wyborcze.

fot. foter.com

– Nie każda wypowiedź, która pada w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w kontekście wyborczym, jest tego rodzaju wypowiedzią, na którą powinien reagować prezydent RP" – powiedział Mucha we wtorek w TVN24.

Podkreślił, że nie jest zwolennikiem wypowiedzi ze strony jakichkolwiek przedstawicieli innych państw członkowskich, które "odnoszą się do sytuacji wewnętrznej państw członkowskich".

Ocenił, że ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na temat Polski wpisują się w kampanie wyborcze. Jak przypomniał, zbliżają się wybory parlamentarne w Niemczech, we Francji z kolei mamy "sytuację powyborczą", w której pada wypowiedź "dla ratowania wyniku i przełamania impasu rysującego się w świetle badań opinii publicznej".

Minister dodał, że nie zgadza się z wypowiedziami mówiącymi o zagrożeniu dla praworządności w Polsce. – Nie widzę żadnego zagrożenia z perspektywy praworządności w Polsce. Niefortunnie się zdarzyło, że tego typu wypowiedzi się pojawiają w przestrzeni publicznej – mówił Mucha. – Taki problem nie występuje – podkreślił.

Mucha ocenił, że "trafnie" odniosła się do słów prezydenta Francji premier Beata Szydło, która powiedziała, że Polska broni wartości leżących u podstaw UE związanych ze wspólnym rynkiem.

Zapewnił, że prezydent stoi na straży interesu Polski. – Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, współpracę w ramach UE i w różnych formatach, możemy być spokojni, że polskie sprawy są prowadzone dobrze – dodał minister.

We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z dziennikarzami, zapytana o ocenę sytuacji w Polsce, powiedziała, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".

Z kolei francuski przywódca, komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, ocenił, iż stawia się ona "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach". – Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra – powiedział Macron. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter