29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki: sądownictwo jest hamulcowym polskiej gospodarki

Ocena: 0
293

W ocenie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego przez nieefektywne sądownictwo Polska tarci na wzroście gospodarczym. Dodał, że w deficyt budżetowy w 2017 r. będzie prawdopodobnie niższy niż 50 mld zł, czyli niższy niż 2,5 proc. PKB.

fot. PAP/Marcin Obara

– Przez sądownictwo, my możemy znacząco tracić na wzroście gospodarczym – powiedział w środę w telewizji wPolsce.pl wicepremier Morawiecki. Dodał, że sądownictwo ma "ogromny wpływ na gospodarkę".

Przywołał międzynarodowe raporty – Heritage Foundation czy Doing Business – które – jak mówił – wskazują, że sądownictwo w Polsce jest bardzo nisko efektywne.

– Bardzo wyraźnie potrzebujemy głębokich zmian w tym zakresie, zwłaszcza dla szybszego rozwoju gospodarczego – podkreślił.

Jak mówił, należy położyć nacisk, "aby sądownictwo działało szybciej". "Postarajmy się, żeby sądownictwo było szybkie, bo dzisiaj sądownictwo jest hamulcowym polskiej gospodarki".

Morawiecki był pytany o ostatnie informacje agencji ratingowych m.in. Moody's czy Fitch dot. Polski. Moody's ocenił, że reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności sądownictwa, a poprzez jej potencjalny wpływ na wzrost ryzyka korupcji, może negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce. Zwrócono uwagę, że inwestycje w Polsce mogą także ucierpieć przez dalszą eskalację sporów z KE.

Fitch napisał w swoim raporcie, że pogorszenie relacji na linii Polska-UE w średnim terminie może nieść negatywne skutki dla polskiej gospodarki, lecz w krótkim terminie pozostanie bez wpływu na wzrost gospodarczy.

– Troszkę takie straszenie, które słyszę od czasu do czasu. Nie ma tutaj żadnej izolacji, ani zagrożeń – mówił. Zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu był w Londynie, gdzie spotkał się m.in. z funduszami inwestycyjnymi czy emerytalnymi i ważnymi inwestorami w Polsce. W trakcie rozmów tłumaczył im sytuację w Polsce. – Sądzę, że w bardzo wielu miejscach nastąpiło takie uspokojenie. I w Bloombergu i w Financial Times, który nie przepada za naszym rządem. Ale jednak to zrozumienie nastąpiło – powiedział Morawiecki.

Wicepremier przypomniał, że w ostatnim czasie prowadził rozmowy m.in. z Rolls-Roycem, Daimlerem, Toyotą, Mercedesem, Lufthansą, GE czy Morgan Stanleyem. – To są koncerny, które interesują się przemysłem. (...) Właściwie nie widać tutaj zagrożenia – zaznaczył. 

Podkreślił, że rentowność naszych obligacji, która jest papierkiem lakmusowym postrzegania Polski przez świat instytucji finansowych w ostatnich kilku miesiącach zmalała. – To znaczy, że cena obligacji urosła, ale to znaczy, że koszt obsługi długu z tej perspektywy jest niższy, czyli wiarygodność polskiej gospodarki, polskiej waluty jest bardzo wysoka – powiedział.

Morawiecki poinformował, że deficyt budżetowy w 2017 r. będzie prawdopodobnie niższy niż 50 mld zł, czyli niższy niż 2,5 proc. PKB. Jego zdaniem będzie to "bardzo niski" deficyt.

– Od 27 lat mamy deficyt budżetowy. Ten deficyt będzie bardzo niski w tym roku. I to jest ogromne osiągnięcie. (...) On będzie niższy, niż 50 mld (zł – PAP), czyli niższy niż 2,5 proc. (PKB – PAP), prawdopodobnie w tym roku. A to przez wszystkich komentatorów na świecie jest określane jako ogromny sukces – powiedział wicepremier. 

W ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP Morawiecki informował, że deficyt budżetowy w 2017 r. może się zamknąć nawet poniżej 49 mld zł wobec planu 59,3 mld zł. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter