19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki: Polska poważnie traktuje swoje zobowiązania obronne

Ocena: 0
547

Polska poważnie traktuje swoje zobowiązania obronne poprzez m.in. podniesienie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w najbliższych 10 latach – powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Warsaw Security Forum 2017.

fot. PAP/Radek Pietruszka

– Polska jest krajem świadomie i poważnie traktującym swoje zobowiązania obronne. Nie tylko widać to przez podniesienie naszych zobowiązań do 2,5 proc. PKB na zbrojenia w ciągu najbliższych 10 lat, ale jednocześnie też w tym, że budujemy silne, stabilne instytucje – powiedział wicepremier Morawiecki podczas wystąpienia otwierającego środowe forum.

Wicepremier przypomniał, że Jan Nowak Jeziorański uważał, iż "NATO jest nawet ważniejsze dla Polski od Unii Europejskiej". – Ja tego tak oczywiście nie zestawiam ze sobą, ale warte podkreślenia jest na pewno to, że my w UE przecież też żyjemy pod parasolem pewnego bezpieczeństwa – powiedział.

Jak zaznaczył, w UE jest 178 rodzajów broni, podczas gdy w USA tych samych rodzajów broni jest 30. Z kolei, różnych rodzajów czołgów mamy 25, a w Stanach Zjednoczonych jest jeden główny rodzaj czołgu. – Nie da się na dłuższą metę prowadzić skutecznej polityki w zakresie uzbrojenia, która w sposób efektywny odpowiadałaby na niebezpieczeństwa związane ze współczesnym światem w takich okolicznościach – ocenił wicepremier.

Przypomniał, że Europa wydaje na zbrojenia 227 mld euro, podczas gdy Stany Zjednoczone 560 mld euro.

Morawiecki dodał, że nowym rodzajem sił zbrojnych jest cyberbezpieczeństwo. – Polska rozumie prastarą zasadę rzymską, że mogą się zmieniać rodzaje uzbrojenia, sojusze i różne inne okoliczności, ale (...) chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Dzisiaj ta zasada obejmuje również nowy rodzaj sił zbrojnych – cyberbezpieczeństwo i cyberobronę – powiedział.

Jak zaznaczył wicepremier, "chcemy pokoju, ale chcemy jednocześnie takiej polityki i geopolityki, która ten pokój umacnia". – Stąd nasza inicjatywa Trójmorza, stąd nasza inicjatywa budowy koalicji państw we współpracy z Europą Zachodnią i (...) również we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – mówił.

Dodał, że Polska przeznacza coraz więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo. – Zdajemy sobie sprawę, że we współczesnym świecie wojna ma charakter coraz bardziej hybrydowy, że mamy do czynienia z jednej strony z tradycyjnymi rodzajami broni, a z drugiej z szantażem psychologicznym, z cyberatakami, ze szpiegostwem na bardzo wysoką skalę – mówił.

Zaznaczył, że wojna hybrydowa np. przejawia się, gdy "nasz wielki wschodni sąsiad próbuje uzależnić Europę od swoich źródeł energetycznych". Dlatego, jak zadeklarował wicepremier, Polska chce być dla całej Europy hubem energetycznym. – Polska chce być (...) dla całej Europy hubem energetycznym, hubem gazowym – powiedział wicepremier. W tym kontekście dodał, że nasz kraj chce być wielkim partnerem Stanów Zjednoczonych.

Podczas swojej tegorocznej wizyty w Warszawie prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Z kolei, prezydent Polski Andrzej Duda mówił wówczas, że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami gazu LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Na początku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Morawiecki poruszył też kwestię gazociągu Nord Stream 2. – Projekt drugiej nitki gazociągu Północnego uważamy za projekt geopolitycznie niewłaściwy, szkodliwy, który może prowadzić do zaostrzenia konfliktów – powiedział.

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami Gazpromu w tym projekcie jest pięć zachodnich koncernów energetycznych: austriacki OMV, niemieckie BASF–Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuski Engie i brytyjsko–holenderski Royal Dutch Shell. Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 roku; wtedy też Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

W środę w Warszawa rozpoczęło się dwudniowe Warsaw Security Forum 2017 z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa BBN Pawła Solocha. Wśród tematów konferencji organizowanej przez Fundację Pułaskiego są kwestie bezpieczeństwa wojskowego, energetycznego i cybernetycznego; perspektywy UE, w tym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przyszłość obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter