27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misja pokojowa Watykanu?

Ocena: 0
756

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zapewnił 2 maja, że "nic mu nie wiadomo", aby Watykan uczestniczył w jakiejś misji na rzecz przywrócenia pokoju w jego kraju.

fot. PAP/EPA/Vincenzo PINTO

Jeśli jakieś rozmowy na ten temat się toczą, to dzieje się to bez naszej wiedzy i błogosławieństwa” – stwierdził w rozmowie z amerykańską stacją CNN pragnący zachować anonimowość urzędnik z bliskiego otoczenia prezydenta. Był to jego komentarz do niedawnej wypowiedzi Franciszka, iż "obecnie trwa tajna misja [pokojowa]", o której nie może on jednak podać żadnych szczegółów. Z kolei w Waszyngtonie oświadczono, że jest wiedza o wysiłkach Watykanu w tym kierunku, ale nie ma żadnych konkretnych danych na ten temat.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem papież, wracając do Watykanu z podróży na Węgry, spotkał się 30 kwietnia na pokładzie samolotu z dziennikarzami i właśnie w rozmowie z nimi wspomniał o tej sprawie.

Oznajmił, iż obecnie trwa tajna misja w sprawie pokoju na Ukrainie, ale nie może ujawnić żadnych jej szczegółów. Jednocześnie zapewnił, że opowie o niej, gdy zaistnieją odpowiednie warunki, podkreślając przy tym, że “cały świat jest zainteresowany drogą do pokoju” i dodając, iż on sam ze swej strony uczyni w tej sprawie “wszystko, co będzie mógł”.

I właśnie w odpowiedzi na te stwierdzenia Ojca Świętego szef państwa ukraińskiego oświadczył, że nic nie wie o takich rozmowach, a gdyby nawet się one toczyły, to działoby się tak bez wiedzy i przyzwolenia władz w Kijowie. Wcześniej w jednym z wywiadów prezydent powtórzył, że rozmowy pokojowe z rosyjskim dyktatorem Putinem są obecnie niemożliwe. "Dzisiaj jest on terrorystą, który jeszcze nie dotrzymuje słowa".

25 kwietnia papież przyjął premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, który m.in. poprosił Franciszka o pomoc w odzyskaniu dzieci ukraińskich, wywiezionych przez okupantów do Rosji. Przedstawił mu również ukraiński plan przywrócenia pokoju i ponowił zaproszenie do odwiedzin jego kraju.

W październiku 2022 Biskup Rzymu wezwał do "rozmów pokojowych" między prezydentami Ukrainy i Rosji.

Tymczasem rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre oświadczyła 2 bm. w Waszyngtonie, iż Stany Zjednoczone wiedzą o działaniach Watykanu "na rzecz stworzenia układu pokojowego między Ukrainą a Rosją", ale zaznaczyła, że nie ma nic od powiedzenia w tej sprawie. "Ja po prostu pozostawię to" – ucięła dalsze pytania na ten temat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter