21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydencka pomoc dla Polaków na Ukrainie

Ocena: 0
327

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski przekazał Polakom żyjącym w obwodzie żytomierskim na Ukrainie dary z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Transport z pomocą dotarł w sobotę do miasteczka Dołbysz.

fot. PAP/Michał Gruszczyński

Pomoc zorganizowała Kancelaria Prezydenta z udziałem Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Uroczystość jej przekazania odbyła się w miejscowej szkole, gdzie języka polskiego uczy się 250 dzieci. 

– Dzisiaj jesteśmy w Dołbyszu, w miejscu, w którym w przeszłości za to, że ktoś był Polakiem, groziły bardzo często ciężkie konsekwencje. To, że dziś tak wielu ludzi szuka tu polskich korzeni, jest czymś, z czego powinniśmy być dumni – mówił minister Kwiatkowski.

Dary w pierwszej kolejności otrzymały dzieci, które z okazji wizyty polskiej delegacji przygotowały bogaty program artystyczny; recytowały wiersze i śpiewały piosenki w języku polskim. 

– Dla pana prezydenta Andrzeja Dudy takie spotkania jak to są bardzo ważne, bo od początku swojej prezydentury mówił o tym, że musimy budować wspólnotę wszystkich Polaków bez względu na ich miejsce zamieszkania – podkreślił Kwiatkowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami. Zwrócił uwagę, że dzieci z miejscowej szkoły, ucząc się języka polskiego i polskiej historii, przekonują do Polski swoich ukraińskich rówieśników. 

– Są to wzruszające momenty, kiedy podchodzą ludzie młodsi i starsi, którzy mówią, że myśleli, że Polska o nich zapomniała, a dzisiaj przyjechały do nich dary przekazane przez parę prezydencką i mogli zobaczyć, że ci najważniejsi ludzie w Polsce o nich pamiętają – oświadczył. 

Kwiatkowski wyjaśnił, że pomoc z Polski trafiła także do osób starszych i chorych, którzy potrzebują opieki. Przekazał ją m.in. w zamieszkanych przez Polaków miejscowościach Jabłonna i Sokołów. Były to paczki wielkanocne z ubraniami, butami i żywnością. Dzieci otrzymały zabawki i pomoce naukowe. 

W Dołbyszu minister złożył także kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków, którzy zostali wywiezieni i zginęli w głębi ZSRR. W miejscowym kościele Kwiatkowski otworzył wystawę poświęconą 1050. rocznicy Chrztu Polski. 

Proboszcz parafii katolickiej w Dołbyszu ksiądz Waldemar Pawelec zauważył, że jego mieszkańcy zapłacili za swoją polskość bardzo wysoką cenę. – Ci ludzie może nie mówią dziś doskonale po polsku, ale cieszą się, że Polska o nich pamięta. Tutaj mieszkają ludzie, którzy zapłacili wysoką cenę za to, że byli Polakami i katolikami. Ta wizyta to znak, że władza Polski na najwyższym szczeblu, na szczeblu prezydenta, o nas pamięta – powiedział duchowny polskim dziennikarzom.

Z Dołbysza Jarosław Junko (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter