28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miejsce islamu we Włoszech - debata w parlamencie

Ocena: 0
418

O przyszłości stosunków pomiędzy państwem i mieszkającymi na jego obszarze wyznawcami islamu dyskutowano w Izbie Deputowanych włoskiego parlamentu.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. irumge via Foter.com / CC BY

Udział w debacie, zatytułowanej: „Islam we Włoszech. Jaki pakt konstytucyjny?”, wzięli m.in. minister spraw wewnętrznych Marco Minniti i Yahya Pallavicini, przewodniczący i imam jednej z większych wspólnot muzułmańskich Coreis (Comunità Religiosa Islamica).

Biorąc pod uwagę szybki wzrost liczby wyznawców islamu we Włoszech, która zbliża się już do dwóch milionów, uczestnicy zgodzili się, że niezbędne staje się osiągnięcie porozumienia z nimi państwa włoskiego, które ze swej strony musi rozwiązać takie kwestie, jak integracja oraz pogodzić z sobą wzrost gospodarczy, prawa obywatelskie i bogactwo kultury, „a przede wszystkim skutecznie przezwyciężyć zagrożenie ze strony terroryzmu”.

Dotychczasowe próby osiągnięcia porozumienia pomiędzy państwem i społecznością muzułmańską okazały się trudne z przyczyn przede wszystkim natury prawnej. Chodzi zaś o stworzenie tzw. włoskiego islamu, który egzystowałby w kontekście zagwarantowanego przez konstytucję religijnego pluralizmu. Na drodze tego procesu pojawiają się trzy kwestie: pogodzenie kultury prawnej islamu z podstawami włoskiego porządku prawnego; ochrony włoskiej „tożsamości konstytucyjnej” w społeczeństwie wieloetnicznym; walka z ekstremizmem dżihadu i wkład, jaki społeczność islamska mogłaby wnieść w zapobieganie i zwalczanie procesów tzw. radykalizacji. Dyskusja na te tematy będzie kontynuowana.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter