29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Merkel w Polsce o przyszłości UE

Ocena: 0
822

Możliwości współpracy Polski i Berlina dotyczące przyszłości UE – to główny temat rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie. Szefowa niemieckiego rządu spotkała się z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz szefami PO i PSL.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Beata Szydło powitała Angelę Merkel przed kancelarią premiera w asyście honorowej Wojska Polskiego. Kanclerz Niemiec zwróciła się do żołnierzy po polsku: "Czołem żołnierze".

Jednym z tematów rozmów Merkel w Warszawie była przyszłość UE w obliczu Brexitu. Premier Szydło na konferencji prasowej po prawie godzinnym spotkaniu wyraziła przekonanie, że "dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego". Podkreślała, że dla Polski istotne jest wzmocnienie parlamentów narodowych, które da poczucie wszystkim krajom, że są traktowane na równych zasadach.

W ocenie Merkel Polska i Niemcy w kwestiach unijnych mają takie same wyobrażenie co do wspólnego rynku, unii energetycznej, obronności czy zabezpieczenia granic. Kanclerz Niemiec zaleciła jednak ostrożność w kwestii zmiany unijnych traktatów. Sugerowała, że można też wiele zmienić, nie zmieniając traktatów.

Pytana, czy jest zwolenniczką Europy "dwóch prędkości", Merkel powiedziała, że każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość podejmowania współpracy na nowym polu. Jak zauważyła, już dziś część państw członkowskich należy do strefy euro czy Schengen, inne nie, ale "nie może być tak, że są jakieś ekskluzywne kluby, do których inni nie mogą się dołączyć". Jak zaznaczyła, traktaty przewidują również sytuację, gdy dany kraj nie chce uczestniczyć we współpracy w określonym obszarze.

Szydło i Merkel opowiedziały się za podtrzymaniem sankcji wobec Rosji do czasu wdrożenia porozumień mińskich. Obie szefowe rządów zgodziły się też, że w interesie Europy jest utrzymywanie dobrych relacji z Waszyngtonem.

Szydło i Merkel rozmawiały też o kwestiach energetyki i polityki klimatycznej. Premier w czasie rozmowy podkreśliła, że dla Polski nie do zaakceptowania jest rozbudowa gazociągu Nord Stream. Dodała, że ambitna polityka klimatyczna w UE może być przedmiotem rozmów, ale z uwzględnieniem "miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest najbardziej odpowiadający". Szydło i Merkel poinformowały, że powołana zostanie grupa robocza, która zajmie się analizą pakietu zimowego proponowanego przez KE.

Szydło dziękowała kanclerz za zaangażowanie Niemiec w realizację postanowień szczytu NATO w Warszawie. Merkel poinformowała, że Niemcy zwiększają wydatki na obronę. Dodała, że Berlin chce współpracy również na szczeblu europejskim i nie chodzi tu o przeciwstawienie Sojuszowi.

Rozmowa dotyczyła też mniejszości polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce. Szydło podkreśliła, że zależy jej na tym, by relacja pomiędzy Polakami mieszkającymi w Niemczech była podobna do tej, którą polski rząd zachowuje w stosunku do mniejszości niemieckiej. Według Merkel badane jest zapotrzebowanie na naukę języka polskiego w Niemczech, w zależności od tego zostaną podjęte ewentualne dalsze decyzje. Merkel spotkała się w Warszawie również z przedstawicielami niemieckiej mniejszości w Polsce.

Merkel nawiązując na konferencji prasowej do prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności wobec Polski zaznaczyła, że gdyby nie Solidarność, która wywarła wpływ także na jej życie, być może tak szybko nie nastąpiłoby m.in. zjednoczenie Europy. – Stąd wiemy, jak bardzo ważne są społeczeństwa pluralistyczne, niezależne media i wymiar sprawiedliwości, ponieważ tego wcześniej nie było. Dlatego ucieszyłam się bardzo, gdy usłyszałam, że Polska odpowie na pytania Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. Cieszę się, że ta dyskusja jest bardzo konstruktywna – mówiła kanclerz Niemiec.

Szefowe rządów Polski i Niemiec zwracały się do siebie podczas konferencji po imieniu – Angelo, Beato – wspominały też swoje poprzednie spotkania.

Kanclerz Niemiec spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Głównymi tematami ponad półgodzinnej rozmowy były kwestie relacji transatlantyckich, przyszłości UE i konfliktu na Ukrainie – mówił po spotkaniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Według niego w tych kwestiach "nie ma fundamentalnych różnic". Jak zaznaczył, Duda i Merkel rozmawiali o tym, jak "zachować trwałość więzi transatlantyckich", która jest wartością istotną z perspektywy polskiej i niemieckiej.

Ponad godzinę rozmawiała kanclerz Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. – To była rozmowa w dobrej atmosferze; rozmowa osób, które się znają i są w stanie ze sobą rozmawiać – mówił po spotkaniu Kaczyński. Tematem była UE i Brexit. Prezes PiS poinformował, że będą dalsze kontakty. – Wydaje mi się, że ta dzisiejsza wizyta pani kanclerz przyniesie dobre rezultaty – zaznaczył. Kaczyński odbył rozmowę z kanclerz Niemiec ubiegłego lata.

Kanclerz spotkała się także z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Obie te partie wraz z chadecką CDU niemieckiej kanclerz należą do Europejskiej Partii Ludowej. Według Schetyny podczas rozmowy poruszono m.in. kwestie przyszłości Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej oraz sytuacji w Polsce związanej z samorządem i Trybunałem Konstytucyjnym. Lider PSL relacjonował, że kluczowym tematem, który chciał i który udało mu się poruszyć w czasie rozmowy, była pozycja Polaków w Niemczech, w tym ich prawa i wolności.

Zwieńczeniem wizyty szefowej niemieckiego rządu w Polsce była uroczysta kolacja, którą w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich podjęła kanclerz Merkel premier Szydło. Podczas spotkania poruszone miały być kwestie przyszłości UE w kontekście Brexitu oraz zmian otoczeniu zewnętrznym Unii Europejskiej.

Angela Merkel odwiedziła Polskę po raz drugi od czasu objęcia rządu przez Beatę Szydło. Szefowa polskiego rządu również gościła w Berlinie dwukrotnie, raz wraz z całym swoim gabinetem w ramach konsultacji międzyrządowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter