5 lutego
niedziela
Agaty, Adelajdy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Merkel: Religia należy do sfery publicznej

Ocena: 0
516

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę przy okazji rozpoczęcia Dni Kościoła Ewangelickiego w Berlinie, że zdaniem jej partii – CDU – religia należy do życia publicznego i nie powinna być ograniczana do sfery prywatnej.

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

– Nie chcemy spychać religii do sfery prywatnej – powiedziała Merkel na spotkaniu zorganizowanym przez ewangelicką grupę roboczą działającą w ramach klubu parlamentarnego CDU/CSU.

Lepiej, żeby Kościoły mieszały się [do spraw publicznych] niż gdyby zawsze z tego rezygnowały – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. – Potem można się o [ich stanowisko] spierać i tak właśnie postępujemy – dodała niemiecka kanclerz.

Merkel powiedziała, że obecne pokolenie Niemców może uczyć się od Martina Lutra optymizmu i zaufania w trudnych czasach. Luter, jak podkreśliła, poszukiwał wspólnych korzeni i wartości. – Ten, kto próbuje uświadomić sobie swoje wartości i korzenie, ten patrzy śmiało na świat i przystępuje do działania ze sporą dozą zaufania do Boga – powiedziała Merkel, cytowana przez agencję dpa.

Ojcem Merkel był protestancki teolog Horst Kasner. Przyszła niemiecka kanclerz spędziła dzieciństwo w prowadzonym przez niego seminarium protestanckim w Waldhof pod Templimen. W wypowiedziach dla mediów Merkel wielokrotnie podkreślała, że jest praktykującą protestantką.

Dni Kościoła Ewangelickiego rozpoczęły się w środę wieczorem od uroczystego nabożeństwa przed Bundestagiem. Tegoroczna edycja ma wyjątkowo uroczystą oprawę ze względu na przypadającą w tym roku 500. rocznicę przybicia przez Marcina Lutra 95 tez, w których odrzucił katolicką naukę o odpustach, sakramentach i kapłaństwie, do drzwi kościelnej kaplicy w Wittenberdze.

To wydarzenie uznawane jest za symboliczny początek reformacji. Władze Niemiec nadały trwającym przez cały rok uroczystościom jubileuszowym rangę państwową.

Dni potrwają do niedzieli. Na zakończenie święta ewangelików w Wittenberdze odbędzie się nabożeństwo pod gołym niebem na błoniach nad Łabą. Organizatorzy spodziewają się ponad 100 tys. uczestników.

W liczących ponad 80 mln mieszkańców Niemczech ewangelicy i katolicy stanowią obecnie po około 30 proc. ludności kraju.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter