23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Medycy na Granicy nie pomogą na granicy polsko - białoruskiej

Ocena: 0
443

Prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał grupie Medycy na Granicy informację na temat negatywnej odpowiedzi ministra Mariusza Kamińskiego na skierowaną do niego prośbę ws. umożliwienia grupie działań humanitarnych na granicy polsko – białoruskiej.

W piśmie datowanym na 28 października br. prymas poinformował grupę Medycy na Granicy, że otrzymał od Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedź na pismo z dn. 15 października br. Zaznaczył, że minister wyraża wdzięczność za podejmowanie działań w celu poszukiwania rozwiązań sytuacji na wschodniej granicy RP, z listu wynika jednak, że minister „nie widzi możliwości współpracy medyków działających w organizacjach pozarządowych z funkcjonariuszami Straży Granicznej, informując jednocześnie, że działania pomocowe podejmują funkcjonariusze Straży Granicznej ze wsparciem służb medycznych, wzywanych w koniecznych i konkretnych przypadkach”.

Dziękując za zaangażowanie Medyków na Granicy abp Polak przypomniał też, że w niesienie koniecznej i możliwej pomocy uchodźcom zaangażowana jest Caritas Polska oraz wspólnoty parafialne i lokalne społeczności na terenach przygranicznych.

Jeszcze raz deklaruję gotowość Kościoła i moją osobistą do wspierania wszelkich mechanizmów pomocy uchodźcom. Jestem przekonany, że działając solidarnie, w imię człowieczeństwa i w duchu dobrej woli, jesteśmy w stanie pomóc tym, których zdrowie i życie jest zagrożone, nie narażając bezpieczeństwa naszych granic

– napisał prymas.

Ochotnicy z grupy Medycy na Granicy, którzy deklarują chęć niesienia pomocy migrantom w pobliżu białoruskiej granicy, powinni być świadomi, iż rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego – co do zasady – zakazuje wstępu do tej strefy osobom, które nie zamieszkują w miejscowościach nim objętym. Każda osoba przebywająca w strefie objętej stanem wyjątkowym, mimo pełnego przygotowania medycznego oraz szczerej gotowości bezwarunkowego niesienia pomocy, wymagałaby dodatkowego zaangażowania funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz innych służb, które są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa wolontariuszom z personelu medycznego

– to cytat z pisma Mariusza Kamińskiego, przytoczony przez Prymasa.

+++++

28 września grupa 21 osób z wykształceniem medycznym zwróciła do abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, z pisemną prośbą o poparcie wystosowanego przez to środowisko, we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, apelu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o umożliwienie wjazdu do obszaru na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, objętego stanem wyjątkowym, w celu udzielenia pomocy medycznej przebywającym tam imigrantom i uchodźcom oraz o mediację w tej sprawie.

„Mając na uwadze prośbę medyków zwracam się do Pana Ministra o podjęcie konkretnych i pilnych rozmów, które dzięki wspólnym ustaleniom, umożliwią realizowanie koniecznych działań humanitarnych na naszej wschodniej granicy. Ze swej strony jestem gotowy je wesprzeć i jeszcze raz do nich usilnie zachęcam.” – napisał prymas w liście skierowanym 15 października br. do Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter