22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mec. Kwaśniewski sugeruje apelację ws. odszkodowania dla Dody

Ocena: 4.55
864

Polski rząd może odwołać się do Wielkiej Izby Trybunału ws. wyroku jaki Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 15 września nakazując Polsce wypłatę piosenkarce Dorocie Rabczewskiej odszkodowania 10 tys. Euro za karę, jaką nałożył na nią polski sąd za obrażanie uczuć religijnych - uważa mecenas Jerzy Kwaśniewski.

fot. www.ordoiuris.pl/adw-jerzy-kwasniewski

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał 15 września br., że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka skazując piosenkarkę Dodę za obrazę uczuć religijnych przez określenie autorów Biblii, jako "naprutych winem i palących jakieś zioła". Wyrok Trybunału mówi, że złamany został przepis konwencji gwarantujący każdemu prawo do wolności wyrażania opinii. Polska ma za to zapłacić Dodzie 10 tys. euro.

W wywiadzie prasowym w 2009 r. Doda powiedziała, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo - jej zdaniem - "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Pytana, o kim mówi, dodała: "O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie". Polski sąd skazał ją za to na 5 tys. zł grzywny. Sprawa trafiła nawet do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który jeszcze w 2015 r. orzekł, że karalność znieważenia uczuć religijnych nie narusza konstytucji.

Adwokat Jerzy Kwaśniewski uważa, że "możemy jeszcze podjąć próbę zmiany tego orzeczenia. Polski rząd może się od niego odwołać do Wielkiej Izby Trybunału – chociaż rzadko korzystał dotąd z takiej możliwości".

Dlatego uruchomiliśmy petycję w tej sprawie i pracujemy nad wzorem odwołania, które przekażemy Ministrowi Spraw Zagranicznych. W przeszłości odwołanie do Wielkiej Izby ocaliło już prawo mieszkańców Europy do zawieszania krzyży w szkołach, które początkowo podważył wyrok Trybunału we włoskiej sprawie Lautsi. Jest zatem o co walczyć

- wyjaśnia prezes Ordo Iuris.

- Jeśli dojdzie do ponownego rozpoznania sprawy przez powiększony skład Trybunału, wykorzystamy nasze doświadczenie w wielu sprawach przed ETPC i przedstawimy międzynarodowym sędziom opinię przyjaciela sądu („amcus curiae”). Trybunał powinien – w ślad za wcześniejszymi wyrokami – potwierdzić, że wolność słowa nie oznacza wolności do obrażania osób wierzących i ich największych świętości, a ochrona wierzących to także ochrona pokoju religijnego w Europie - dowodzi Jerzy Kwaśniewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter