3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

May chce bliskiej współpracy z UE ws. bezpieczeństwa także po Brexicie

Ocena: 0
162

Premier W. Brytanii Theresa May zaapelowała w sobotę o wypracowanie nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między jej krajem a UE. Jak mówiła, umowa ta powinna zacząć obowiązywać już od 2019 roku, aby zapewnić dalszą współpracę obu stron w tym zakresie.

fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

– Musimy chronić naszą ludność. Bezpieczeństwo Europy to nasze bezpieczeństwo – podkreśliła May w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jako przykład ważnych dziedzin współpracy wskazała walkę z terroryzmem i przemytem ludźmi oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi.

– Partnerstwo, które musimy stworzyć, będzie dla Wielkiej Brytanii i UE sposobem na jak najbardziej skuteczne połączenie wysiłków w dziedzinach, w których mamy wspólne interesy – dodała, zastrzegając, że umowa ta powinna uznawać suwerenność Wielkiej Brytanii.

Zaapelowała do strony unijnej, by nie pozwoliła, by "rywalizowanie między partnerami" i "sztywne ograniczenia instytucjonalne" utrudniały zawarcie wszechstronnego porozumienia ws. bezpieczeństwa po Brexicie. Ostrzegła przy tym przed "szkodliwymi, realnymi konsekwencjami" w przypadku braku zgody w tej kwestii.

Szefowa brytyjskiego rządu po raz kolejny wykluczyła też możliwość powtórzenia w jej kraju referendum w sprawie Brexitu. – Opuszczamy UE i nie ma mowy o drugim referendum czy powrocie – zaznaczyła.

– Brytyjczycy są głęboko przekonani, że jeśli podejmują jakąś decyzję, to kolejne rządy nie powinny odwracać się od nich i wmawiać im, że źle zdecydowali – dodała.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego – bez prawa głosu – przez następne 21 do 27 miesięcy.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) to jedno z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna Konferencja rozpoczęła się w piątek i zakończy w niedzielę. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter