11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

May chce bliskiej współpracy z UE ws. bezpieczeństwa także po Brexicie

Ocena: 0
177

Premier W. Brytanii Theresa May zaapelowała w sobotę o wypracowanie nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między jej krajem a UE. Jak mówiła, umowa ta powinna zacząć obowiązywać już od 2019 roku, aby zapewnić dalszą współpracę obu stron w tym zakresie.

fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

– Musimy chronić naszą ludność. Bezpieczeństwo Europy to nasze bezpieczeństwo – podkreśliła May w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jako przykład ważnych dziedzin współpracy wskazała walkę z terroryzmem i przemytem ludźmi oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi.

– Partnerstwo, które musimy stworzyć, będzie dla Wielkiej Brytanii i UE sposobem na jak najbardziej skuteczne połączenie wysiłków w dziedzinach, w których mamy wspólne interesy – dodała, zastrzegając, że umowa ta powinna uznawać suwerenność Wielkiej Brytanii.

Zaapelowała do strony unijnej, by nie pozwoliła, by "rywalizowanie między partnerami" i "sztywne ograniczenia instytucjonalne" utrudniały zawarcie wszechstronnego porozumienia ws. bezpieczeństwa po Brexicie. Ostrzegła przy tym przed "szkodliwymi, realnymi konsekwencjami" w przypadku braku zgody w tej kwestii.

Szefowa brytyjskiego rządu po raz kolejny wykluczyła też możliwość powtórzenia w jej kraju referendum w sprawie Brexitu. – Opuszczamy UE i nie ma mowy o drugim referendum czy powrocie – zaznaczyła.

– Brytyjczycy są głęboko przekonani, że jeśli podejmują jakąś decyzję, to kolejne rządy nie powinny odwracać się od nich i wmawiać im, że źle zdecydowali – dodała.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego – bez prawa głosu – przez następne 21 do 27 miesięcy.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) to jedno z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna Konferencja rozpoczęła się w piątek i zakończy w niedzielę. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter