8 grudnia
niedziela
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marine Le Pen ogłasza początek "nowego świata"

Ocena: 0
497

Kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego powiedziała w sobotę w niemieckiej Koblencji podczas spotkania liderów partii prawicowo-populistycznych, że w Europie powstaje "nowy świat" opierający się na państwach narodowych.

fot. PAP/EPA/SASCHA DITSCHER

– Jesteśmy światkami upadku starego świata i narodzin nowego – mówiła Le Pen, cytowana przez niemieckie media. – Obserwujemy powrót państw narodowych, które chciała zniszczyć globalizacja – kontynuowała szefowa Frontu Narodowego.

Jak podkreśliła, "rewolta europejskich narodów przeciwko elicie, której nikt nie wybrał, trwa od dekady". "Pierwszy cios" staremu porządkowi zadał Brexit i spowoduje on "efekt domina" – powiedziała Le Pen. Drugim uderzeniem był jej zdaniem wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. W roku 2017 narody Europy Środkowej "obudzą się" – mówiła, zapowiadając, że następnym etapem powinno być uzyskanie większości w wyborach przez partie prawicowe.

Le Pen skrytykowała ponadto politykę migracyjną niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. W mediach francuskich przedstawiana jest ona jako "humanitarna bohaterka Europy", ale czy ktoś pytał Niemców, co myślą o jej polityce? – pytała kandydatka na prezydenta Francji.

– Tej Europie mówimy "nie" – powiedział holenderski polityk Geert Wilders, szef Partii na rzecz Wolności (PVV). Wezwał do sprzeciwu wobec "masowej imigracji" oraz islamizacji. W ich wyniku kobiety "boją się pokazać swoje blond włosy" – mówił.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów parlamentarnych w Niemczech, Wilders powiedział, że "Europa potrzebuje Frauke, a nie Angeli". Frauke Petry jest przewodniczącą niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), która zorganizowała spotkanie w Koblencji.

Jak pisze agencja dpa, uczestnicy spotkania skandowali "Merkel musi odejść".

W spotkaniu grupy politycznej Parlamentu Europejskiego Europa Narodów i Wolności bierze też udział szef włoskiej Ligi Północnej, Matteo Salvini. Włoski polityk wezwał do likwidacji wspólnej waluty euro.

Przeciwko konferencji prawicowo-populistycznych partii w Koblencji demonstrowało ok. 3 tys. osób. Uczestnicy protestu wołali "Precz z nazistami". W demonstracji wzięła udział Malu Dreyer (SPD), premier Nadrenii-Palatynatu – landu, na którego terenie znajduje się Koblencja. Obecny był też szef SPD Sigmar Gabriel.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!.

Dziś w Kościele: II Niedziela Adwentu,
uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 98,1-4; Rz 15,4-9; Łk 1,26-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -