28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Macron: Nigdy nic nie rozdzieli Francji i USA

Ocena: 0
308

– Nigdy nic nie rozdzieli Francji i Stanów Zjednoczonych – oświadczył w piątek francuski prezydent Emmanuel Macron w przemówieniu kończącym defiladę z okazji Dnia Bastylii. Gościem honorowym uroczystości był przebywający w Paryżu prezydent USA Donald Trump.

fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Przemawiając podczas obchodów francuskiego święta narodowego, Macron mówił, że Francja trafiała w swojej historii na "pewnych sojuszników, przyjaciół", którzy "przybywali jej z pomocą". – Stany Zjednoczone Ameryki są jednym z nich, dlatego nic nigdy nas nie rozdzieli – dodał.

– Obecność dziś obok mnie pana Donalda Trumpa i jego małżonki jest oznaką przyjaźni, która trwa mimo upływu czasu – ocenił Macron. Dodał, że USA "przyszły Francji z pomocą", dziękując za wsparcie, jakiego Stany Zjednoczone udzieliły Francji w czasie I wojny światowej.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bastylii upamiętniono również setną rocznicę przystąpienia USA do I wojny światowej, a w defiladzie maszerowało również 145 żołnierzy amerykańskich.

Z okazji uroczystości nad Polami Elizejskimi, główną aleją Paryża, przeleciały francuskie oraz amerykańskie myśliwce. W sumie na niebie ponad francuską stolicą pojawiły się 63 maszyny.

W czwartek przebywający z wizytą w stolicy Francji Trump spotkał się z Macronem na dwustronne rozmowy; dyskutowali m.in. o przyszłości Syrii, wzmocnieniu współpracy w sferze bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia ze strony organizacji terrorystycznych, m.in. Państwa Islamskiego oraz państwach takich, jak Korea Północna. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter