21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Macron broni "Charlie Hebdo", który znów publikuje karykatury Mahometa

Ocena: 0
313

„Od początku III Republiki panowała we Francji wolność słowa i wyrażania myśli, która jest związana z wolnością sumienia. Jestem tu, aby chronić wszystkie te wolności. Nie mogę oceniać wyborów dziennikarzy, we Francji jest prawo do krytykowania władców czy prezydenta" - mówił Emmanuel Macron na zakończenie swojego pobytu w Libanie. Przywódca Francji odniósł się do okładki najnowszego numeru satyrycznego magazynu „Charlie Hebdo", w którym ponownie opublikowano karykatury Mahometa.

Fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL

Prezydent Republiki Francji nigdy nie może oceniać redakcji dziennikarza lub zespołu redakcyjnego, ponieważ istnieje wolność prasy, którą trzeba szanować

- wyjaśnił Macron.

Nawiązując do początku procesu w sprawie „Charlie Hebdo" podkreślił, że „jutro wszyscy pomyślimy o tchórzliwie zamordowanych kobietach i mężczyznach podczas ataku na redakcję w styczniu 2015 roku".

Jednocześnie dał do zrozumienia, że na obywatelach francuskich spoczywa obowiązek okazywania uprzejmości i szacunku oraz unikania „dialogu nienawiści”.

Istnieje obowiązek powstrzymania się od mowy nienawiści

- zaznaczył prezydent Francji, przywołując treści niektórych portali społecznościowych.

Francuski tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo" we wtorek zaprezentował okładkę swego najnowszego numeru, w którym ponownie publikuje karykatury Mahometa.

Nigdy nie przestaniemy. Nigdy się nie poddamy

- napisał dyrektor tygodnika Laurent „Riss" Sourisseau w komentarzu redakcyjnym udostępnionym we wtorek mediom francuskim.

W środę w Paryżu rozpoczyna się proces w sprawie ataków terrorystycznych na „Charlie Hebdo" i sklep koszerny Hyper Cacher w Paryżu w styczniu 2015 r. 14 oskarżonych, podejrzanych o wsparcie logistyczne braci Saida i Cherifa Kouachich oraz Amedy Coulibaly’ego, sprawców ataków terrorystycznych we Francji, będzie sądzonych do 10 listopada przed specjalnym sądem przysięgłym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter