19 października
poniedziałek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Macierewicz: Europa Środkowa musi zostać na nowo zdefiniowana

Ocena: 0
2566

Europa Środkowa musi zostać na nowo zdefiniowana, a zadanie to spada na wszystkie narody obszaru, a przede wszystkim na Polskę ze względu na jej na wielkość i siłę gospodarczą – powiedział w czwartek Antoni Macierewicz. Wskazał przy tym na ideę Trójmorza.

fot. PAP/Paweł Supernak

– Oczywiście Unia Europejska ma tutaj swoje istotne znaczenie, ale nie ma wątpliwości, że Europa Środkowa odznacza się pewnymi szczególnymi cechami charakterystycznymi, które sprawiają, że w ramach UE tworzy istotny obszar mający własne zobowiązania, zadania i cechy. Nie jest przypadkiem, że to Polska wyszła wraz z Chorwacją z ideą Trójmorza, kontynuując przedwojenna tradycję Międzymorza, czyli łączenia wspólnoty interesów między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim – mówił szef MON w felietonie "Głos Polski" w Radiu Maryja i TV Trwam.

Minister dodał, że "ta tendencja będzie najważniejszym naszym zadaniem na najbliższy rok – odbudowa i zorganizowanie Europy Środkowej w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi".

– To nie oznacza w żaden sposób zerwania z Unia Europejską, ale oznacza, że te państwa o wspólnej przeszłości, wspólnej historii i wspólnych obawach i wspólnych interesach gospodarczych ze wsparciem Stanów Zjednoczonych dadzą nowy impuls przyszłym zmianom w Europie i przyszłemu jej wzmocnieniu – zaznaczył.

Macierewicz nawiązał też do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że często w rozmowach z cudzoziemcami słyszy, iż myli się odzyskanie niepodległości przez Polskę z uzyskaniem niepodległości.

– Rzeczywiście niektóre państwa obszaru Europy Środkowej w 1918 r. uzyskały niepodległość. Polska nie była nowo powstającym państwem (...) Polska walczyła o swą niepodległość i odzyskała niepodległość, którą utraciła na skutek zaborów – zmowy trzech wielkich mocarstw przeciwko państwu polskiemu. Trzeba zawsze podkreślać, że nasze korzenie, tożsamość, historia to nie ostatnie sto lat, ale ostatnie 1050 lat co najmniej, nie licząc okresu przedchrześcijańskiego, o którym też przecież warto pamiętać – mówił minister.

Zwrócił uwagę, że stulecie niepodległości będzie owocowało wielkimi wydarzeniami.

– Przed nami naprawdę wielki wysiłek, zarówno dla wojska, jak i całego narodu uczczenia niepodległości i kontynuowania tego wielkiego czynu niepodległościowego. Ale to jest też moment refleksji na naszym miejscem w historii i naszym miejscem geopolitycznym – podkreślił szef MON. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy albo wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,1-10; Ps 100,2-5; Łk 12,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter